12.09.2017 14:27

Muminki powrócą w nowym serialu animowanym

W obsadzie głosowej animacji pojawią się słynni aktorzy, między innymi Kate Winslet, Rosamund Pike i Warwick Davis.

Muminki powrócą w nowym serialu animowanym
foto: kadr z wideo

Przygody stworzonych przez fińską pisarkę Tove Jansson Muminków bawią małych i dużych już od 1945 roku. Sympatyczne i przyjacielskie trolle, zamieszkujące sielską dolinę stały się bohaterami wielu książek, seriali telewizyjnych i sztuk teatralnych.

Także w Polsce Muminki podbiły serca dzieci, szczególnie za sprawą dwóch bardzo popularnych seriali – lalkowego, realizowanego w latach 70. i 80. w wytwórni Se-Ma-For oraz anime z lat 1990-1991. Ten drugi, koprodukcja japońsko-holendersko-fińska, zdobył ogromną popularność na całym świecie. To jemu zawdzięczamy najbardziej rozpowszechniony w popkulturze wizerunek bajkowych trolli i innych magicznych stworzeń z książek Jansson, w tym przerażającej Buki. Po niemal 30 latach przyjdzie czas na nową odsłonę ich przygód.

Fińska wytwórnia Gutsy Animations przygotowuje zupełnie nowy serial animowany o Muminkach. Produkcja wykorzystywać będzie hybrydową technologię 2D/3D. W tworzenie serialu zaangażowani będą mistrzowie animacji – Nick Park (seria o Wallace’ie i Gromicie) i John Woolley („Baranek Shaun”).

Gwiazdorsko prezentuje się także obsada głosowa nowych „Muminków”. Według „The Hollywood Reporter”, w roli Mamy Muminka usłyszymy Rosamund Pike („Gniew tytanów”, „Zaginiona dziewczyna”), w roli Taty Muminka - Matta Berry’ego („Technicy-magicy”). Sam Muminek przemówi głosem Tarona Egertona („Kingsman: Tajne służby”, „Eddie The Eagle”). W obsadzie znajdą się również m.in. Kate Winslet („Titanic”), Warwick Davis („Willow”, seria o Harrym Potterze) i Richard Ayoade („Technicy-magicy”).

Jak na razie potwierdzono dwa sezony po trzynaście odcinków, z których każdy trwać będzie 22 minuty. Pierwszy odcinek wyemitowany ma być wiosną 2019 roku.

Maciej Koprowicz