08.06.2017 13:55

Muzyka z „Psychozy” Alfreda Hitchcocka w wersji, jakiej jeszcze nie słyszeliście

Większość klasycznych horrorów słynie tylko ze swoich antagonistów, ale także z charakterystycznej ścieżki dźwiękowej. Motyw jednego z nich został zaskakująco obrobiony. 

 Muzyka z „Psychozy” Alfreda Hitchcocka w wersji, jakiej jeszcze nie słyszeliście
foto: kadr z filmu

„Psychoza” z 1960 roku to jedno z największych arcydzieł mistrza suspensu, Alfreda Hitchcocka. Film oparty na książce autorstwa Roberta Blocha mógł się pochwalić nie tylko znakomitą grą aktorską Anthony’ego Perkinsa w roli niebezpiecznego Normana Batesa i być może najsłynniejszą sceną zabójstwa w historii kina, ale też wyborną ścieżką dźwiękową autorstwa Bernarda Herrmanna.  Jego ikoniczny motyw przewodni znany jest wszystkim. Jednak niejaki Neil Cicierega stwierdził, że w popkulturze nie istnieją święte krowy i postanowił dokonać oryginalnego mashupu muzyki Hermanna z doskonale znaną piosenką popową „Love Shack” zespołu The B-52’s.

Zderzenie ciepłego w tonacji hitu z 1989 roku z niepokojącymi smyczkami „Psychozy” brzmi tak dziwacznie i surrealnie, że spokojnie mogłoby znaleźć się w bardziej pokręconym filmie Davida Lyncha. The B-52’s to dziś raczej zapomniany zespół, ale w latach 80. i 90. cieszył się niemałą popularnością za sprawą swojego ciekawego przenoszenia rock n’ rolla lat 60. na grunt nowofalowy. Znani ze swojego żonglowania gatunkami, prawdopodobnie nigdy w życiu nie pomyśleliby o takim połączeniu, na jakie wpadł Cicierega.

Twórca mashupu nazwanego „Love Psych” to dość ciekawa postać, bowiem jest artystą pełną gębą: aktorem, komediantem, reżyserem, muzykiem i animatorem. Jako muzyk występuje pod pseudonimem „Lemon Demon” i od 2003 roku wydał aż 9 albumów. Jest autorem internetowej serii „Potter Puppet Pals”, nietypowej, bo kukiełkowej parodii Harry’ego Pottera. Jego najpopularniejsze wideo „The Mysterious Ticking Noise” uzyskało 174 miliony wyświetleń na YouTube. 

Kamil Dachnij
Tagi: Psychoza