Muzyka z „Psychozy” Alfreda Hitchcocka w wersji, jakiej jeszcze nie słyszeliście

Kamil Dachnij
08.06.2017 13:55
 Muzyka z „Psychozy” Alfreda Hitchcocka w wersji, jakiej jeszcze nie słyszeliście Fot. kadr z filmu

Większość klasycznych horrorów słynie tylko ze swoich antagonistów, ale także z charakterystycznej ścieżki dźwiękowej. Motyw jednego z nich został zaskakująco obrobiony. 

„Psychoza” z 1960 roku to jedno z największych arcydzieł mistrza suspensu, Alfreda Hitchcocka. Film oparty na książce autorstwa Roberta Blocha mógł się pochwalić nie tylko znakomitą grą aktorską Anthony’ego Perkinsa w roli niebezpiecznego Normana Batesa i być może najsłynniejszą sceną zabójstwa w historii kina, ale też wyborną ścieżką dźwiękową autorstwa Bernarda Herrmanna.  Jego ikoniczny motyw przewodni znany jest wszystkim. Jednak niejaki Neil Cicierega stwierdził, że w popkulturze nie istnieją święte krowy i postanowił dokonać oryginalnego mashupu muzyki Hermanna z doskonale znaną piosenką popową „Love Shack” zespołu The B-52’s.

Zderzenie ciepłego w tonacji hitu z 1989 roku z niepokojącymi smyczkami „Psychozy” brzmi tak dziwacznie i surrealnie, że spokojnie mogłoby znaleźć się w bardziej pokręconym filmie Davida Lyncha. The B-52’s to dziś raczej zapomniany zespół, ale w latach 80. i 90. cieszył się niemałą popularnością za sprawą swojego ciekawego przenoszenia rock n’ rolla lat 60. na grunt nowofalowy. Znani ze swojego żonglowania gatunkami, prawdopodobnie nigdy w życiu nie pomyśleliby o takim połączeniu, na jakie wpadł Cicierega.

Twórca mashupu nazwanego „Love Psych” to dość ciekawa postać, bowiem jest artystą pełną gębą: aktorem, komediantem, reżyserem, muzykiem i animatorem. Jako muzyk występuje pod pseudonimem „Lemon Demon” i od 2003 roku wydał aż 9 albumów. Jest autorem internetowej serii „Potter Puppet Pals”, nietypowej, bo kukiełkowej parodii Harry’ego Pottera. Jego najpopularniejsze wideo „The Mysterious Ticking Noise” uzyskało 174 miliony wyświetleń na YouTube. 

Kamil Dachnij Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.