19.03.2018 16:22

Dawid Ogrodnik otrzymał prestiżową nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za 2017 rok

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest od 1969 roku. Trafia w ręce młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością.

Dawid Ogrodnik
foto: Bartosz Krupa/East News

Dawid Ogrodnik już od kilku lat uznawany jest za jednego z najciekawszych aktorów młodego pokolenia, jednak swoją nagrodę otrzymał dopiero za rolę w filmie „Cicha noc” Piotra Domalewskiego z 2017 roku.

„Cichej nocy” Ogrodnik wcielił się w Adama, który wraca na chwilę z Holandii, by odwiedzić rodzinny dom z okazji Świąt Bożego Narodzenia i zrealizować swoje przedsiębiorcze plany. Za wykreowanie postaci emigranta z małej miejscowości Ogrodnik został doceniony już podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku, gdzie otrzymał Złotego Lwa za najlepszą pierwszoplanową rolę męską.

Dawid Ogrodnik laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Zbigniew Zamachowski, który pełnił funkcję przewodniczącego jury, uzasadniając tegoroczną decyzję jurorów powiedział:

"

Przykuwa uwagę nawet wtedy, gdy stawia na grę zespołową, a nie tylko na indywidualny sukces. "

Zamachowski pochwalił też „olbrzymią skalę talentu” Ogrodnika oraz jego staranny dobór ról.

Nominacja za „Cichą noc” była już trzecią nominacją do Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego w karierze Dawida Ogrodnika. Wcześniej był nią wyróżniany za kreacje Tomka Beksińskiego w „Ostatniej rodzinie” oraz niepełnosprawnego Mateusza Rosińskiego w „Chce się żyć”.

Aktor czuł w związku z tym, że statuetka nie do końca powinna trafić w jego ręce, mimo tego, że wciąż kwalifikuje się wiekowo (nagroda im. Cybulskiego przyznawana jest osobom poniżej 35. roku życia – Ogrodnik ma obecnie 32 lata). Jak powiedział:

"

Kiedyś, dopóki jeszcze nie miałem dzieci, nominacje były dla mnie dość inspirujące. Optowałbym jednak za tym, żeby ta nagroda w przyszłym roku była raczej dla ludzi, którzy są na początku swojej drogi i potrzebują zastrzyku jakiegoś upewnienia. "

Poza Ogrodnikiem do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za 2017 rok nominowani byli Magdalena Berus za film „Szatan kazał tańczyć”, Julian Świeżewski za rolę w „Zgodzie”, Justyna Wasilewska za występ w „Sercu miłości” oraz Zofia Wichłacz za „Amok”.

W ubiegłym roku Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego wyróżniono Martę Nieradkiewicz za role w „Kamperze” i „Zjednoczonych stanach miłości”. Pierwszym laureatem nagrody w 1969 roku był natomiast Daniel Olbrychski.

Natalia Hluzow
Tagi: News polskie filmy