21.11.2017 14:04

Najdroższy plakat filmowy sprzedany na aukcji za ponad pół miliona dolarów

Podczas aukcji „Vintage Posters” zorganizowanej przez Heritage Auctions osiągnięto rekordową stawkę za plakat filmowy.

Najdroższy plakat filmowy sprzedany na aukcji za ponad pół miliona dolarów
foto: kadr z wideo

Zdobycie oryginalnego plakatu filmowego z lat 30. graniczy obecnie z cudem. Większość tych, które możemy podziwiać do dziś to tylko reprodukcje oryginałów. Według aktualnej wiedzy, istnieją jednak dwa plakaty na całym świecie, które zachowały się w dobrym stanie i w oryginalnej formie od lat 30. do dziś. I to właśnie jeden z nich został sprzedany na aukcji „Vintage Posters” w Dallas za kwotę 525,800 dolarów!

Tym wyjątkowym dziełem okazał się plakat z filmu „Dracula” z 1931 roku w reżyserii Toda Browninga, na którym prezentuje się Bela Lugosi w tytułowej roli. To właśnie ten plakat jest jednym z dwóch zachowanych do dziś oryginalnych plakatów z filmowych klasyków. Został sprzedany w sobotę, 18 listopada 2017, ustanawiając nowy rekord pod względem ceny plakatu filmowego sprzedanego na aukcji. Wcześniej rekordową kwotą było 478,000 dolarów, którą osiągnęły na aukcjach plakaty z filmów „Casablanca” Michaela Curtiza z 1946 roku oraz „Londyn po północy” z 1927, również w reżyserii Toda Browninga.

Aktualnego rekordzistę możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej:

Bela Lugosi jako Dracula stworzył jedną z najbardziej ikonicznych postaci w historii kina. Nie dziwi więc, że pewien majętny kinoman postanowił zostać posiadaczem jednej z najpiękniejszych oryginalnych pamiątek, jakie po tej roli zostały. Więcej o roli Lugosiego, plakacie i samym filmie można dowiedzieć się oglądając wideo opublikowane przez Heritage Auctions na ich oficjalnym kanale:

Plakat został wystawiony na aukcję przez rodzinę operatora filmowego, George’a J. Mitchella Jr., który posiadał go od 1950 roku. Teraz przeszedł w ręce nowego fana klasycznych horrorów, stając się najdroższym plakatem filmowym sprzedanym na aukcji, wciąż jednak ustępując miejsca najdroższemu plakatowi filmowemu w historii, który został nabyty w galerii za cenę 690,000 dolarów. Jest nim plakat filmu „Metropolis” Fritza Langa z 1927 roku, który sprzedano za rekordową sumę w 2005 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: News Dracula