13.05.2020 17:45

5 najciekawszych ról Roberta Pattinsona, które udowadniają, ze jest lepszym aktorem, niż myślisz

Z okazji dzisiejszych urodzin brytyjskiego aktora, Roberta Pattinsona, postanowiliśmy stworzyć ranking jego najciekawszych ról, aby pokazać, że nie jest tylko „tym wampirem ze Zmierzchu”.

5 najciekawszych ról Roberta Pattinsona, które udowadniają, ze jest lepszym aktorem, niż myślisz
fot. FADEL SENNA/AFP/East News

Robert Pattinson urodził się 13 maja 1986 roku w Londynie. Karierę aktorską rozpoczął filmem „Vanity Fair. Targowisko próżności” Miry Nair z 2004 roku. Rok później wystąpił w roli Cedrika Diggory’ego w adaptacji powieści J.K Rowling „Harry Potter i Czara Ognia”. Ogromną rozpoznawalność i komercyjny sukces osiągnął jednak dzięki roli Edwarda Cullena w adaptacjach serii „Zmierzch” na podstawie książek Stephenie Meyer. 

Stephenie Meyer ogłosiła nową powieść z cyklu „Zmierzch”. 15 lat od premiery oryginału
Stephenie Meyer ogłosiła nową powieść z cyklu „Zmierzch”. 15 lat od premiery oryginału
Przeczytaj także Stephenie Meyer ogłosiła nową powieść z cyklu „Zmierzch”. 15 lat od premiery oryginału

Łatka roli błyszczącego w słońcu wampira na lata przylgnęła do aktora, który jednak od tamtego okresu prezentuje coraz wyższy i ciekawszy poziom. Mimo, że prawda iż aktor naprawdę potrafi grać, jest od lat doskonale znana, każda okazja jest dobra, by przypomnieć jego najciekawsze role. Zwłaszcza, że w ostatnich latach jest ich naprawdę sporo. Przed Wami ranking najciekawszych ról młodego aktora.

Najciekawsze role Roberta Pattinsona – Top 5

1. „Good Time” (2017), reż. Benny i Josh Safdie

Prezentowany podczas festiwalu filmowego w Cannes film "Good Time", zyskał przychylność krytyków, dzięki szalonemu tempu akcji obrazu oraz żywej, intrygującej, chaotycznej i pełnej sprzeczności energii, która emanowała z bohatera Roberta Pattinsona.

Dwóch braci dokonuje zamachu na bank. Nie spodziewają się jednak, że tak szybko złapie ich policja. No, w zasadzie jednego z nich. Teraz drugi musi znaleźć sposób na wyciągnięcie brata z więzienia, imając się każdego, nawet najbardziej niebezpiecznego sposobu. Pattinson w źle ufarbowanych blond włosach i z szaleństwem wymalowanym w oczach przyciągał i odpychał od ekranu jednocześnie. Wyśmienita Kreacja!

Foto: Summit Entertainment / Temple Hi/Collection Christophel/East New
Foto: Summit Entertainment / Temple Hi/Collection Christophel/East New
Przeczytaj także Robert Pattinson określił "Zmierzch" mianem dziwnego i obrzydliwego filmu. Czemu tak uważa?

2. „The Lighthouse” (2019), reż. Roger Eggers

Wyśmienity aktorski pojedynek i opowieść o powolnym rodzeniu się szaleństwa w nadmiernej izolacji. Robert Pattinson gra tu u boku Willema Dafoe, a obraz przygląda się życiu dwóch pracowników latarni morskiej, którzy poprzez zbyt długi okres odcięcia od świata zewnętrznego, zaczynają powoli odczuwać skutki uboczne swojego osamotnienia. Pattinson wyśmienicie operuje tutaj mimiką, a także znakomicie gra ciałem, pokazując stany emocjonalne swojego bohatera w wyjątkowo namacalny, wiarygodny sposób. Sam film urzeka zaś wyśmienitą stroną audiowizualną, która dosłownie oblepia widza ze wszystkich stron.

Cast Away: Poza światem
Cast Away: Poza światem
Przeczytaj także Co robić w trakcie kwarantanny? Oto 6 filmów, które pomogą znieść izolację

3. „Rover” (2014), reż. David Michôd

"Bój się człowieka, który nie ma nic do stracenia" brzmiało hasło reklamowe filmu "Rover". Opowieść o mężczyźnie, który zostaje napadnięty na środku pustkowia i postanawia zemścić się na swoich oprawcach, m.in poprzez porwanie brata jednego z napastników. Robert Pattinson gra właśnie rolę porwanego brata, który jednak nie wejdzie w rolę poszkodowanego. Intrygujący duet z Guyem Pearcem sprawił, że nie dało się oderwać wzroku od ekranu i nietypowej interakcji obu aktorów.

Roert Pattinson
Roert Pattinson
Przeczytaj także Robert Pattinson jako Batman na pierwszym zakulisowym materiale z planu [WIDEO]

4. „Cosmopolis” (2012), reż. David Cronenberg

Niezwykle ciekawy przykład, pokazujący jak bardzo zależało aktorowi nie zostać zaszufladkowanym jako kolejny aktor z filmów młodzieżowych. Film "Cosmopolis" trafił do kin między ostatnimi odsłonami "Zmierzchu" i pokazał zupełnie inną stronę młodego aktora.

Przedziwna historia miliardera, który jeździ przez miasto swoją elegancką limuzyną, przedstawiła bohatera wyrachowanego, nie posiadającego skrupułów, bezwzględnego i dbającego jedynie o własny interes. Pattinson minimalnymi środkami aktorskimi był w stanie przekazać całą serię znaczeń, stojących za jego postacią, a jego rola wyznaczyła nowy trend w dobieranych przez niego postaciach.

Próba zerwania z rolą była tak udana, a film tak odmienny od dotychczasowego emploi, że sam pamiętam swój seans filmu Cronenberga w kinie oraz fakt, że z seansu w jego trakcie wyszła ponad połowa sali. 

5. „High Life” (2018), reż. Claire Denis

Humanistyczne science-fiction, potrafiące jednak mocno zaskoczyć widza. Przedziwna historia rozgrywająca się na statku kosmicznym, na którym dzieją się naprawdę dziwne rzeczy i on – Robert Pattinson w roli młodego ojca, opiekującego się swoją małą córeczką. Bohater próbuje przy tym nie zwariować w izolacji i z coraz bardziej zaskakującymi wydarzeniami, które dzieją się wokół niego. Sam film jest przedziwny, ale rola Pattinsona, potrafiła przykuć uwagę i sprawić, że zaskakujące ekranowe wydarzenia zyskały ludzkiego wymiaru. 

Tenet
Tenet
Przeczytaj także Robert Pattinson obalił niesamowitą teorię na temat filmu "Tenet"

Dzięki powyższym rolom, a także kilku innym, godnym uwagi widzów (m.in występ w „Dzieciństwie wodza”, czy „Królu”) sprawiły, że Robert Pattinson stał się w ostatnich latach aktorem, na którego kolejne kreacje czeka się z dużym zaangażowaniem. Przed nami występ Brytyjczyka w głośnym „Tenet” Christophera Nolana, a także hucznie zapowiadanym „The Batman” Matta Reevesa.

Czytaj także: Kristen Stewart zbyt wyzwolona seksualnie do roli w filmach Marvela?

Jaka jest Twoim zdaniem najlepsza rola Roberta Pattinsona?

Tagi: Newsy Film News Harry Potter Robert Pattinson Zmierzch