Nawiązania do twórczości Stephena Kinga w 3. sezonie "Stranger Things"

10.07.2019 12:47
Nawiązania do twórczości Stephena Kinga w 3. sezonie "Stranger Things" Fot. . kadr z serialu Netflix "Stranger Things"

W każdym sezonie "Stranger Things" widzowie odnajdują liczne nawiązania do dzieł z lat 80.. W najnowszej produkcji braci Duffer fani odkryli sporo odwołań do twórczości króla grozy.

UWAGA! Artykuł może zawierać spoilery. Czytasz na własną odpowiedzialność.

"Stranger Things" wywołuje u widza tęsknotę za latami 80.. Sami bracia Duffer w jednym z wywiadów przyznali, że serial miał być ukłonem w stronę tamtych lat. W "Stranger Things" aż roi się od nawiązań do twórczości Stephena Spielberga, Davida Lyncha, Johna Carpentera czy Wesa Cravena. Nie można też zapomnieć o królu grozy, Stephenie Kingu. W serialu jest masa odniesień do twórczości pisarza.

Nawiązania do twórczości Stephena Kinga w 3. sezonie "Stranger Things"

"Stranger Things" to piękne podsumowanie wszystkiego, co lata 80. miały do zaoferowania. Muzyka, moda i filmy - czego chcieć więcej? Serial pokochał nawet Stephen King, który na swoim profilu wyraził zachwyt nad produkcją braci Duffer. Nic dziwnego, w serialu jest masa odwołań do twórczości pisarza. Jakie nawiązania odnajdziemy w 3. sezonie "Stranger Things"?

"Christine"

W ostatnim odcinku 3. sezonu, Nancy razem z Jonathanem próbują odpalić auto, żeby uciec z centrum handlowego. Wkrótce okazuje się, że przewód zapłonowy zniknął. W tle słychać warknięcie silnika. Okazuje się, że Billy siedzi w aucie na parkingu, a światła są skierowane w stronę głównych bohaterów. Scena od razu kojarzy się z powieścią Stephena Kinga "Christine", która przedstawia historię nastolatka,, w którego życiu pojawia się stary samochód marki Plymouth. Auto okazuje się żyć i kierować ludzkimi uczuciami. Ujęcie Billy'ego, który siedzi w samochodzie przypomina scenę z filmu Carpentera, który jest adaptacją powieści króla grozy.

Christine Stephen King Stranger Things 3 Fot. kadr z serialu Netflix "Stranger Things"

"Graveyard Shift"

"Graveyard Shift" to jedno z wcześniejszych opowiadań Stephena Kinga, które zostało opublikowane w 1970 roku. Historia tysiąca szczurów, które zalęgły się w opuszczonym młynie włókienniczym. Widok szczurów, które pędzą do Huty Stali w sezonie trzecim jest odzwierciedleniem historii ukazanej w opowiadaniu.

Szczury Stranger Things 3 Fot. kadr z serialu Netflix "Stranger Things"
Przeczytaj także

"Carrie"

Jedenastka to odwzorowanie postaci Carrie White z powieści Stephena Kinga. Warto zauważyć, że w 3. sezonie serialu Netfliksa, moc głównej bohaterki rośnie wraz z wkraczaniem w wiek dojrzałości. Tak było również w przypadku Carrie. Kiedy bohaterka dojrzała, jej moc stała się potężniejsza i dziewczyna zaczęła z niej świadomie korzystać.

Jedenastka stranger things 3 Fot. kadr z serialu Netflix "Stranger Things"

"To"

Fani miniserialu z lat 90. zauważą pewne podobieństwo między potworem, w którego zamienia się klaun Pennywise, a Łupieżcą Umysłów z 3. sezonu "Stranger Things". Warto również wspomnieć, że oba potwory pochłaniają swoje ofiary przez co stają się potężniejsze.

potwór ze Stranger Things 3 Fot. kadr z serialu Netflix "Stranger Things"
Powtór z "TO" Fot. kadr z wideo Stephen King "IT" Part 2

Premiera 3. sezonu "Stranger Things" miała miejsce 4 lipca 2019 roku. Amerykanie tak bardzo nie mogli się doczekać najnowszej produkcji, że zamiast świętować Dzień Niepodległości woleli zostać w domu i oglądać serial.

Zobacz także: Bracia Duffer zdradzają, co czeka widzów w 4. sezonie "Stranger Things"  

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.