Neo nie był Wybrańcem?
Robert Skowronski
29.03.2016 14:49
Neo nie był Wybrańcem? Fot. kadr z filmu

„Neo, jesteś Wybrańcem” - wmawiano postaci granej przez Keanu Reevesa. Okazuje się, że być może niesłusznie, gdyż na ten tytuł zasługiwał... agent Smith.

W trylogii „Matrix” doszukiwano się już całego mnóstwa symbolicznych znaczeń, motywów religijnych, interpretowano znaczenie liczb i nie tylko. Powstałe teorie w wielu przypadkach były bardzo przekonywujące i rzucające nowe światło na interpretację dzieła Wachowskich. 

Doczekaliśmy się kolejnego spojrzenia na obraz, według którego to wcale nie Neo był legendarnym Wybrańcem, a jego antagonista, tępiący buntowników, agent Smith grany przez Hugo Weavinga. Twórcy tej śmiałej interpretacji powołują się na fakt, że do filmowej treści przepowiedni dużo bardziej pasowała osoba czarnego charakteru. Czy zatem Morfeusz i Wyrocznia mylili się biorąc za dużo pigułek?

Wybraniec miał się urodzić w Matrixie, tak jak Smith, nie zaś Neo, dla którego łonem matki był jeden z inkubatorów, w którym maszyny hodują ludzi. Wyrocznia miała być współtwórczynią koncepcji Wybrańca - ubrany w garnitur agent nazywa ją swoją matką. Daje do myślenia?

Zapoznajcie się z pełną interpretacją w poniższym wideo:

Przedstawiona wyżej teoria bazuje na tej, która została stworzona wcześniej. Ona również mówiła o podobnym spojrzeniu na postać agenta Smitha. Wybraniec powinien być w stanie zmienić Matrixa - Neo nie do końca ma do tego możliwości, co innego z postacią graną przez Weavinga. Zapoznajcie się z rozszerzoną wersją interpretacji:

Wspomnieliśmy wcześniej o możliwości spojrzenia na „Matrixa” poprzez religijną symbolikę i tę związaną z liczbami. Zamiast zagłębiać się w kolejne opracowania i oglądać dzieło klatka po klatce wystarczy, że zapoznacie się z tym materiałem, który wyjaśnia wszelkie zawiłości:

Wśród gwiazd, jakie wystąpiły w trylogii „Matrix” pojawił się m.in. Keanu Reeves i Laurence Fishburne. Panowie spotkają się ponownie na ekranie przy okazji filmu „John Wick 2”, który ma wejść do kin w 2017 roku. Fishburne wyznał, że jest wielkim fanem pierwszej odsłony dzieła i bardzo mu zależało na wystąpieniu w kontynuacji.

Zgadzacie się z tym, że to agent Smith był Wybrańcem?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.