21.11.2018 14:10

Netflix chciał ocenzurować film o transgenderowej balerinie nagrodzony w Cannes

Podczas filmowego festiwalu w Cannes w 2018 roku Netflix zakupił prawa do dystrybucji filmu "Girl", który zrobił ogromne wrażenie na krytykach i jurorach festiwalu. Zanim jednak udostępniono go na platformie streamingowej, postanowiono film poprawić, co bardzo nie spodobało się twórcy.

Girl cenzura netflix
foto: materiały prasowe Netflix

"Girl" to reżyserski debiut Lukasa Dhonta, który opowiada o piętnastoletniej transgenderowej dziewczynie próbującej z pomocą ojca zrealizować marzenie o karierze zawodowej baleriny. Film doceniono podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2018 roku, wyróżniając go czterema nagrodami, w tym Złotą Kamerą dla najlepszego debiutu oraz nagrodą przeglądu Un Certain Regard dla Victora Polstera za główną rolę męską. Na zakup filmu do dystrybucji zdecydował się Netflix, który w ostatnim czasie coraz częściej wprowadza do swojej oferty artystyczne kino uznanych filmowców, jak "22 lipca" Paula Greengrassa, "Ballada o Busterze Scruggsie" braci Coen czy "Roma"  Alfonso Cuarona. Tym razem serwis postanowił jednak trochę "poprawić" nagradzany film belgijskiego twórcy, co - jak można było przypuszczać - bardzo mu się nie spodobało.

Netflix chciał ocenzurować film "Girl"

Czy to za sprawą nagonki, jaka pojawiła się w mediach w związku ze sceną masturbacji małej dziewczynki w filmie "Desire", czy to z uwagi na krytykę tematów poruszanych w serialu "13 powodów", Netflix w przypadku filmu "Girl" postanowił postawić na przezorność i ubiec zbulwersowanych promowaniem dziecięcej pornografii widzów, usuwając z dzieła Dhonta sceny, w których 15-letni wówczas Victor Polster pojawia się zupełnie nago.

Reżyser, zbulwersowany takim działaniem serwisu, skomentował sprawę w rozmowie z flamandzką gazetą De Morgen, skarżąc się na ograniczanie jego wolności artystycznej przez streamingowego giganta, który boi się kontrowersji.

Wywiad sprawił, że twórcy ostatecznie udało się dojść do konsensusu z Netfliksem. W wydanym w tej sprawie oświadczeniu napisano, że powodem decyzji, by w USA pokazać film bez kontrowersyjnych scen, była obawa o odbiór takich scen poza Europą. Jednocześnie zapewniono, że w serwisie ukaże się oryginalna wersja filmu - taka, jaką zaprezentowano w Cannes i w belgijskich kinach. 

Girl

"Girl" - kiedy premiera?

Film "Girl" znajduje się aktualnie wśród filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej. Jest też belgijskim kandydatem do Oscara. Film trafi na na Netflix w styczniu 2019. Polska premiera kinowa została zapowiedziana na 22 marca 2019 roku.

Czy z filmu "Girl" powinny zostać wycięte sceny nagości 15-latka?

Natalia Hluzow
Tagi: News Netflix Cannes