Netflix stworzy film o Breiviku? Norwegowie są oburzeni

Sergiusz Kurczuk
10.11.2017 11:05
Netflix stworzy film o Breiviku? Norwegowie są oburzeni Fot. HEIKO JUNGE/East News

Netflix chce stworzyć film opowiadający o jednym z najbardziej krwawych zamachów terrorystycznych, jakich dokonano w Północnej Europie. Osobą odpowiedzialną za masakrę był Anders Breivik. Norwegowie bojkotują pomysł platformy streamingowej. 

Od lipcowych wydarzeń, do których doszło na wyspie Utøya w 2011 roku minęło, już 6 lat. Jednak o 69 ofiarach Andersa Breivika pamięta się w Norwegii cały czas. Do historii przejdzie nie tylko atak terrorystyczny Breivika, ale również jego kontrowersyjny proces sądowy oraz to, jak zachowuje się po osadzeniu w więzieniu. Platforma Netflix postanowiła przenieść historię ataku na mały ekran. Film pod roboczym tytułem „Norway” ma powstać na podstawie książki Asne Seierstad „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii”. Produkcja, która ma ruszyć jeszcze jesienią 2017 roku, dotyczyć będzie nie tylko wydarzeń z wyspy Utøya, ale również obecnej sytuacji politycznej kraju.

Do roli reżysera został wybrany brytyjski filmowiec Paul Greengrass, który w swoim dorobku ma Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie 2002 za film „Krwawa niedziela" i nominację do Oscara 2007 za „Lot 93”. Okazuje się jednak, że do powstania „Norway” może nie dojść, a na pewno nie tak szybko, jak chce tego Netflix. Wielu Norwegów jest przeciwko tworzeniu filmu, w którym znaczącą postacią ma być Breivik. Głównym przeciwnikiem produkcji, jest Vegard Løkken. Mężczyzna uważa, że „Norway” może przysporzyć Breivikowi wielbicieli, którzy będą chcieli iść w jego ślady. Pojawiają się również głosy, że jest po prostu zbyt wcześnie na rozdrapywanie ran, które dopiero co zaczęły się  goić. Przeciwnicy nowej produkcji Netfliksa stworzyli petycję, którą podpisało do tej pory 21 tysięcy osób.

Jeśli opór norweskiego społeczeństwa będzie zbyt duży, platforma nie będzie miała wyjścia i film nie powstanie w najbliższym czasie. Czy jest szansa, że producenci i przeciwnicy „Norway” pójdą na kompromis? 

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.