04.01.2019 13:22

Netflix szkodzi osobom chorym psychicznie? Tak stwierdziła psycholog

Po premierze "Nie otwieraj oczu" z Sandrą Bullock, Netflix został zalany komentarzami, w których widzowie stwierdzili, że twórcy stygmatyzują osoby chore psychicznie. Lekarze doszukują się jednak problemu w całym Hollywood. 

Nie otwieraj oczu
foto: kadr z filmu "Nie otwieraj oczu"

Na platformie Netflix 21 grudnia 2018 roku pojawił się film "Nie otwieraj oczu", w którym świat zostaje opanowany przez dziwne stwory. Ów monstra wywołują u ludzi choroby psychiczne doprowadzające nasz gatunek do popełniania samobójstwa. Zachowanie osób będących "pod wpływem" działania bestii jest zdecydowanie inne od tego, jak zachowują się ludzie niezainfekowani. Tak sprawę w skrócie opisała doktor Shianna Ali na blogu Psychology Today, uznając jednocześnie, że takie podejście jest krzywdzące dla osób cierpiących na problemy mentalne w rzeczywistości. 

Netflix szkodliwy dla zdrowia psychicznego?

Ali zauważyła również, że zarzuty dotyczące stygmatyzacji można również wysunąć przeciwko Hollywood jako ogółowi, bo przypomniała też film M. Night Shymalana "Split", w którym postać grana przez Jamesa McAvoya cierpi na chorobę, przez którą ma 23 różnych osobowości i jest w gruncie rzeczy antagonistą produkcji. Kobieta w wywiadzie z MailOnline przyznała, że filmy powinny zmienić podejście do pokazywania chorób psychicznych na ekranie:

"

Zamiast pogłębiać podziały między nami a nimi, co może prowadzić do negatywnych osądów, dezawuowania i stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne, przyszłe filmy powinny uwidocznić płynną i zmieniającą się naturę zdrowia psychicznego i choroby, z objawami pojawiającymi się na różnych etapach naszego życia.  "

Problemy psychiczne przez Netfliksa

Sam film "Nie otwieraj oczu" już teraz wywołał sporo kontrowersji, gdy ludzie zdecydowali się na stworzenie "Bird Box Challenge". Zabawa polega na zawiązaniu sobie oczu i sprawdzeniu się w różnych czynnościach, co przypomina działania głównych bohaterów filmu. Produkcję Netfliksa zobaczyło już 45 milionów osób. 

Kamil Kacperski
Tagi: News Netflix Nie otwieraj oczu