Netflix zamierza się wycofać z Danii. Co stoi za tą decyzją i czy Polsce też to grozi?

27.06.2022 13:24
Netflix zamierza się wycofać z Danii. Co stoi za tą decyzją i czy Polsce też to grozi? Fot. materiały prasowe/Netflix

Od kilku lat trwa globalna ekspansja platformy Netflix - ta wyszła poza rynek Amerykański i produkuje coraz więcej filmów oraz seriali na innych kontynentach. Rozwój w Danii niedługo jednak dobiegnie końca.

Netflix zamyka swój duński oddział

Netflix nie stworzy więcej duńskich seriali - a przynajmniej w najbliższej przyszłości. Jest to swego rodzaju protest firmy przeciwko nowym przepisom ustanowionym przez rząd Danii, które nie spodobały się przedstawicielom platformy streamingowej.

Polecamy

Jak podaje Onet, zamknięto duński oddział Netflix. Tym samym przerwano prace nad wszystkimi produkcjami serwisu tworzonymi w Danii. To wyraz sprzeciwu wobec nowych przepisów wprowadzonych w kraju. Netflix nie jest w swojej decyzji sam, ponieważ do protestu przyłączył się między innymi serwis Viaplay.

Wszystko przez umowę zawartą między organizacją parasolową duńskich autorów filmowych i aktorów oraz Duńskim Stowarzyszeniem Producentów, która dotyczy odpowiedniego wynagrodzenia za streaming.

Dokument zakłada, że poza zryczałtowaną stawką jako opłatą, którą zazwyczaj płacą serwisy streamingowe za licencję do seriali/filmów, platformy powinny uiścić opłatę zależną od wielkości terytorium i liczby abonentów.

Polecamy

Chociaż umowa bazuje na prawie obowiązującym w Unii Europejskiej, produkcja seriali i filmów w Danii stała się przez nią podobno nieopłacalna dla serwisów streamingowych. Według ekspertów cytowanych przez Die Welt i Onet, to wydarzenie należy traktować jako ostrzeżenie dla innych krajów europejskich, współpracujących z platformami streamingowymi. Oczywiście Netflix wciąż będzie dostępny w tym kraju, ale w przyszłości nie powstaną kolejne duńskie produkcje.

Jak więc nietrudno się domyślić, na razie los Netflixa w Polsce nie jest zagrożony. Nie wiemy jednak, jakie plany dotyczące streamingu ma nasz rząd.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.