13.05.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 10:06

Nie tylko Cersei Lannister. Filmy, w których zagrała Lena Headey

Lena Headey to popularna brytyjska aktorka, znana głównie z roli Cersei Lannister w "Grze o tron". W jakich filmach zagrała Brytyjka?

Lena Headey, foto: Invision/Invision/East News
Lena Headey, foto: Invision/Invision/East News

Lena Headey to popularna na Wyspach Brytyjskich aktorka, której międzynarodową sławę przyniosła rola Cersei Lannister w serialu "Gra o tron". Jednak podła królowa to nie jedyne aktorskie wcielenie Leny Headey, które warte jest uwagi. Które filmy z jej udziałem zaliczają się w poczet najlepszych?

Filmy, w których zagrała Lena Headey

Poniżej znajdziecie zestawienie 10 najlepszych filmów, w których zagrała Lena Headey. Są to, niezależnie od tego, w jak istotną postać wcieliła się Brytyjka, najwyżej oceniane produkcje z jej udziałem, jakie ujrzały światło dzienne. 

Cersei z „Gry o tron” jako czarownica-dresiara w teledysku Kasabiana
Cersei z „Gry o tron” jako czarownica-dresiara w teledysku Kasabiana
Przeczytaj także Cersei z „Gry o tron” jako czarownica-dresiara w teledysku Kasabiana

1. "Czerwony baron" (2008), reż. Nikolai Müllerschön

Film biograficzny, przedstawiający jeden z najsłynniejszych podniebnych pojedynków w historii. Akcja produkcji rozgrywa się pod koniec I Wojny Światowej, a głównym bohaterem jest Manfred von Richthofen, znany również jako Czerwony Baron, który choć na pozór nie ma sobie równych, staje do walki z innym mistrzem, Royem Brownem. W filmie wystąpili między innymi Til SchweigerMatthias Schweighöfer i Lena Headey.

2. "Oniegin" (1999), reż. Martha Fiennes

Melodramat przedstawiający historię zblazowanego młodzieńca imieniem Eugeniusz Onegin, który niespodziewanie opuszcza Petersburg i zamieszkuje w posiadłości odziedziczonej przez wuja. Na miejscu mężczyzna zaprzyjaźnia się ze swym nowym sąsiadem, lecz wikła się w skomplikowaną historią miłosną z nowym przyjacielem, jego żoną oraz szwagierką. W rolach głównych wystąpili Ralph Fiennes, Liv TylerToby Stephens i Lena Headey

3. "Wabik" (2017), reż. Jordan Ross

Thriller traktujący o losach młodej policjantki, która pod przykrywką zamierza rozpracować sieć dilerów narkotykowych w podupadającym mieście. W tym celu rozpoczyna naukę w miejscowej szkole, gdzie poznaje chłopaka imieniem Beaver, w którym się zakochuje. Tak się jednak składa, że jej wybranek okazuje się być jednym z pracowników narkotykowego bossa, trzęsącego miastem. W filmie wystąpili między innymi Eliza TaylorBen FeldmanPablo Schreiber i Lena Headey

Zobacz też: >> Najlepsze filmy o narkotykach i narkomanach <<

4. "Gra Ripleya" (2002), reż. Liliana Cavani

Dramat przedstawiający historię podstarzałego gracza Toma Ripleya, który postanawia skłonić swego śmiertelnie chorego sąsiada do płatnego zabójstwa. Okazuje się jednak, że Ripley nie przewidział wszystkiego i sytuacja wymyka się spod kontroli. W rolach głównych wystąpili John MalkovichChiara CaselliRay Winstone i Lena Headey.

5. "Pani Dalloway" (1997), reż. Marleen Gorris

Melodramat będący ekranizacją powieści Virginii Woolf. Przedstawia on jeden dzień z życia Clarissy Dalloway, która podczas spaceru wspomina czasy swej młodości. W filmie wystąpili między innymi Vanessa RedgraveNatascha McElhone, Michael Kitchen oraz epizodycznie Lena Headey.

6. "Nieustraszeni bracia Grimm" (2005), reż. Terry Gilliam

Film fantasy, którego akcja rozgrywa się na początku XIX wieku. Przedstawia on historię braci Grimm, którzy podają się za pogromców upiorów, jednak zostają zdemaskowani jako oszuści. Z tego powodu zmuszeni zostają do rozwiązania zagadki dziewczynek, tajemniczo znikających w zaczarowanym lesie. W filmie wystąpili między innymi Matt DamonHeath LedgerJonathan Pryce, Monica Bellucci i Lena Headey.

7. "Kurator" (2001), reż. John Duigan

Komedia kryminalna, traktująca o kuratorze sądowym, który zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo. Mężczyzna, wraz z czterema podopiecznymi, planuje wykraść kasetę wideo, stanowiącą dowód jego niewinności. W filmie wystąpili między innymi Steve Coogan, Lena HeadeyOm Puri.

8. "Noc oczyszczenia" (2013), reż. James DeMonaco

Film znajdujący się na pograniczu thrillera i horroru. Akcja produkcji rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, kiedy to w ramach eksperymentalnej walki z przestępczością, każdego roku przez 12 godzin, każde naruszenie prawa (nawet gwałt, czy morderstwo) jest całkowicie legalne. W filmie wystąpili między innymi Ethan Hawke, Lena HeadeyMax Burkholder.

9. "Mściwe serce" (2009), reż. Michael Cuesta

Historia młodego ojca, który właśnie przeszedł udany zabieg transplantacji serca. Gdy wszystko wydaje się układać po jego myśli, mężczyzna orientuje się, że stał się narzędziem zemsty w rękach swego dawcy, który padł ofiarą morderstwa. W filmie wystąpili między innymi Lena HeadeyDallas Robertsm, Tom Riis FarrellJosh Lucas.

10. "Plotka" (2000), reż. Davis Guggenheim

Trójka studentów postanawia sprawdzić słuszność tezy, zakładającej, że plotka to dokładnie to samo co informacja. W tym celu rozsiewają po campusie plotkę na temat jednej ze swoich koleżanek. Sytuacja wymyka się jednak spod kontroli i okazuje się niezwykle tragiczna w skutkach. W filmie wystąpili między innymi James Marsden, Norman Reedus, Lena HeadeyKate Hudson.

Jeśli podobało wam się powyższe zestawienie, zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami naszego autorstwa. Na naszej stronie znajdziecie teksty traktujące między innymi o filmach, w których wystąpili: Kit Harington, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Maisie WilliamsSophie TurnerBrie Larson, Tom HollandRobert RedfordTom HardyRussell Crowe i wiele, wiele innych. 

W sekcji Filmy - Seriale naszego serwisu, znajdziecie wiele informacji związanych z serialem "Gra o tron", w którym Lena Headey występuje w roli Cersei Lannister. Znajdziecie tam między innymi teksty traktujące o tym, jak powstawały smoki Daenerys Targaryen oraz odgłosy jakie wydają, porównanie zarobków gwiazd serialu, nawiązania do twórczości George'a R.R. Martina w licznych kampaniach reklamowych, oraz zbiory ciekawostekteorii i cytatów z "Gry o tron".

Tagi: Gra o tron HBO Ranking filmów Aktorzy