11.12.2018 13:58

"Komunia" z nominacją do Oscara? Kolejny polski film z szansą do nagrody

Film dokumentalny "Komunia" autorstwa Anny Zameckiej z szansą na Oscara? Tak twierdzi Polski Instytut Sztuki Filmowej. Czy polskie produkcje powalczą o nagrody?

"Komunia" z nominacją do Oscara? Kolejny polski film z szansą do nagrody
foto: kadr z wideo "Komunia. Zwiastun"

O tym, że do walki o najbardziej prestiżową nagrodę filmową na świecie stanie "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego wiemy właściwie od czasów pierwszych zagranicznych recenzji. Okazuje się, że nie jest to jedyna polska produkcja z szansą na Oscara - według Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na nagrodę w kategorii "Najlepszy film dokumentalny" ma szansę "Komunia" Anny Zameckiej. 

Organizacja poinformowała o tym na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. PISF stwierdził, że dzięki zwyciężeniu na Yamagata International Film Festival w Japonii oraz dystrybucji w USA film „Komunia” będzie mógł stanąć w szranki z innymi dokumentami. Instytut zachęcił do trzymania kciuków za rodzimą produkcję. Czy "Komunia" Anny Zameckiej doczeka się ogromnego wyróżnienia, którym niewątpliwie jest nominacja do Oscara? Tego dowiemy się dopiero 22 stycznia 2019 roku, gdy zostanie ogłoszona lista nominowanych.

Polskie filmy nominowane do Oscara

Sam film opowiada o nastoletniej Oli. 14-latka nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. 

Oto zwiastun poruszającego filmu "Komunia":

Zimna wojna bez szans na Złoty Glob

Mimo braku nominacji do Złotego Globu, "Zimna wojna" wciąż pozostaje mocnym faworytem do Oscara w kategorii "Najlepszego filmu zagranicznego". Podobnie jak w przypadku "Komunii", decyzje o przyznaniu nominacji ze strony Akademii poznamy dopiero 22 stycznia 2019 roku. 

Kamil Kacperski
Tagi: News Oscary 2019