Nie żyje Ed Asner, legendarny aktor, który grał Carla w "Odlocie"

30.08.2021 10:06
Nie żyje Ed Asner, legendarny aktor, który grał Carla w "Odlocie" Fot. Disney Co./courtesy Everett Collection/East News

W wieku 91 lat zmarł Ed Asner, legendarny aktor i filantrop, którego możecie znać z wielu filmów dla dzieci. Zagrał m.in. Świętego Mikołaja w filmie "Elf" z 2003 roku, czy Carla Fredricksena w "Odlocie" Pixara.

Nie żyje Ed Asner. Legendarny aktor miał 91 lat

Asner pracował w zawodzie od kilku dekad, zajmując swoje miejsce w historii jako najczęściej nagradzany przez Primetime Emmy Awards aktor, zdobywając łącznie 7 nagród. W trakcie swojej długoletniej kariery był szefem gildii aktorów w latach 1981-1985, a największą sławę przyniosły mu występy w serialu "Mary Tyler Moore Show" oraz filmach "Elf" i "Odlot".

Edward "Ed" Asner urodził się 15 listopada 1929 roku w Kansas City. Ukończył University of Chicago, a następnie wstąpił do armii. W trakcie służby zainteresował się aktorstwem, występując w sztukach teatralnych organizowanych dla innych jednostek. Zadebiutował jako aktor telewizyjny w 1957 roku, a przez kolejne dekady pojawił się w niezliczonej ilości filmów i seriali.

Pierwszą największą rolą Asnera był Lou Grant, szef tytułowej bohaterki w serialu "The Mary Tyler Moore Show". Za nią dostał aż 5 statuetek Emmy. Program zakończono emitować w 1977 roku, ale Asner dostał kolejną szansę - był bowiem głównym bohaterem spin-offu "Lou Grant", dzięki czemu otrzymał nagrody w kategoriach komediowych i dramatycznych za tą samą postać. 

Dwie pozostałe nagrody Emmy otrzymał za występy w kultowych "Korzeniach" oraz Rich Man, Poor Man". Młodsi widzowie znają go natomiast z roli świętego Mikołaja w filmie "Elf" z Willem Ferrellem z 2003 roku oraz oryginalnej ścieżki dźwiękowej "Odlotu". Zagrał w nim głównego bohatera, Carla Fredricksena.

Informację o śmierci Eda Asnera potwierdziła jego rodzina. W oświadczeniu czytamy, że aktor "zmarł we własnym łóżku":

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.