12.05.2016 21:07

Nie żyje Maria Czubaszek. Miała 76 lat

W wieku 76 lat odeszła Maria Czubaszek dziennikarka, pisarka oraz satyryk.

Nie żyje Maria Czubaszek. Miała 76 lat
foto: REPORTER / East News

Rodowita Warszawianka, która przyszła na świat 9 sierpnia 1939 roku. Póki co nie są znane powody jej śmierci, a informację o tym podał m.in. Hirek Wrona.

Maria Czubaszek działała na wielu polach sztuki i kultury. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła w 1966 roku pracę w Polskim Radiu. Tam pisała m.in. teksty dla aktorów emitowane później w programie „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy”, współtworzyła też „Powtórkę z rozrywki” czy „Dym z papierosa”, prowadziła również audycję „Bieg przez plotki”.

Tacy wykonawcy, jak Alibabki, Ewa Bem, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy, Vox, a także wielu innych, zawdzięcza jej teksty swoich utworów. Autorka książki „Dzień dobry jestem z kobry” znana też była ze sceny kabaretowej i satyrycznych programów telewizyjnych.

Maria Czubaszek działała też w świecie filmu będąc autorką scenariuszy, do takich produkcji telewizyjnych, jak „Na Wspólnej”, „BrzydUla” czy „Psie serce”. Jednak wcześniej, bo w 1981 roku, współpracowała też z Józefem Gębskim pisząc dialogi do jego komedii „Filip z konopi”.

Woody Allen był jednym z ulubionych reżyserów Marii Czubaszek w światowej kinematografii. Pisarka słynęła z tego, że nie rozstawała się z paczką papierosów. Jak sama mówiła wysiedzenie w kinie przez dwie godziny bez smaku dymu było dla niej katorgą. Dlatego dzieła X Muzy chłonęła przede wszystkim z fotela przed telewizorem. Dla Allena zrobiła wyjątek i po wielu latach nieobecności na sali kinowej wybrała się na projekcję „Blue Jasmine” w 2013 roku.

Nie bała się śmierci. W ostatnich latach w jednym z wywiadów wyznała:

"

Śmierć czeka każdego - nawet kiedy rodzi się dziecko, i tak zmierza ku śmierci. Wydaje mi się, że nie można się bać czegoś naturalnego. "

Ogromny dorobek Marii Czubaszek przysłużył się rodzimej kulturze na wielu polach. Zapamiętamy zarówno te dzieła, jak i ich autorkę.

Robert Skowronski
Tagi: News