24.02.2017 10:03

Nie żyje aktor z „Alternatywy 4”. Miał 92 lata

Aktor był znany m.in. z ról w filmach „Ogniem i mieczem”, „Znachor” czy też serialu „Alternatywy 4”. O śmierci Gustawa Lutkiewicza poinformowała jego córka.

Nie żyje aktor z „Alternatywy 4”. Miał 92 lata
foto: JACEK DOMINSKI / REPORTER / East News

Urodzony 29 czerwca 1924 w Kownie Gustaw Lutkiewicz był związany nie tylko z wielkim i małym ekranem, ale też z teatrem. Często występował również w słuchowiskach radiowych. W sierpniu 2010 roku aktor przeszedł na przymusową emeryturę spowodowaną pogarszającym się stanem zdrowia. Lutkiewicz częściowo tracił wzrok, a wraz z pogłębiającą się wadą coraz rzadziej wychodził z domu.

Katarzyna Lutkiewicz poinformowała o śmierci swojego ojca. Tę smutną wieść potwierdziło także Radio Zet:

Dyplom w łódzkim oddziale Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, obronił w 1949 roku. W latach 1949-60 był związany z Teatrem Nowym w Łodzi. Był też aktorem na warszawskich deskach sceny Teatru Dramatycznego (1961-63), Teatru Narodowego (1969-74) i Powszechnego (1963-68 i od 1974 roku).

W większości przypadały mu role drugoplanowe. Grywał jednak u największych, w tym u u Jerzego Hoffmana, Stanisława Barei, Jerzego Kawalerowicza, Kazimierza Kutza, Tadeusza Konwickiego, Wojciecha Jerzego Hasa czy Krzysztofa Zanussiego. Jego filmowy debiut przypada na rok 1953. Wówczas wystąpił w „Żołnierzu zwycięstwa” Wandy Jakubowskiej i „Sprawie do załatwienia” Jana Rybkowskiego oraz Jana Fethke.

Gustaw Lutkiewicz pozostawił po sobie 120 ról filmowych i telewizyjnych. Jedną z tych ostatnich była ta w „Złotopolskich”, gdzie wcielił się we właściciela sklepu - Zygmunta Karabasza. Ostatni jego kinowy film to „Syzyfowe prace” z 2000 roku. Aktor został wyróżniony m.in. Złotym Mikrofonem oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Łączymy się w bólu z bliskimi Gustawa Lutkiewicza.

Robert Skowronski
Tagi: News