28.06.2017 09:58

Nie żyje aktor z serii „Millenium” i „Johna Wicka”. Miał 56 lat

Michael Nyqvist zmarł we wtorek 27 czerwca 2017 roku. Już od dłuższego czasu zmagał się z nowotworem.

Nie żyje aktor z serii „Millenium” i „Johna Wicka”. Miał 56 lat
foto: kadr z filmu

Urodzony w Sztokholmie aktor znany był przede wszystkim z roli Mikaela Blomkvista w serii „Millenium”, występował także w hollywoodzkich produkcjach, m.in. u boku Keanu Reevesa w „Johnie Wicku”, Toma Cruise'a w „Mission: Impossible - Ghost Protocol” czy Sigourney Weaver w „Porwaniu”.

Rodzina aktora wydała oświadczenie, w którym możemy przeczytać:

"

Radość i pasja Michaela były zakaźne dla tych, którzy go znali i kochali. Jego urok i charyzma były niezaprzeczalne, a miłość do sztuki odczuwana przez wszystkich, którzy mieli przyjemność z nim pracować. "

Michael Nyqvist tak naprawdę nazywał się Rolf Åke Mikael Nyqvist. Wykształcenie odebrał w Szkole Dramatycznej w Malmö. Aktorstwo zaczęło go pociągać już w wieku 17 lat, kiedy to wyjechał do Omaha w stanie Nebraska na wymianę uczniów.

Na początku występował przede wszystkim na deskach szwedzkiego teatru, a także w niewielkich produkcjach telewizyjnych i kinowych w latach 80. Przełom nastąpił wraz z rolą w „Tylko razem” w reżyserii Lukasa Moodyssona - obraz zyskał wiele nominacji do europejskich nagród filmowych.

Następnie przyszedł czas na występy w melodramacie „Facet z grobu obok”, zaś rok później w 2003 widzieliśmy go w „As It Is in Heaven”, filmie nominowanym do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

Oto kilka z jego ról:

Michael Nyqvist pozostawił żonę Catharinę i dwoje dzieci Ellen (ur. 1991) oraz Arthura (ur. 1996).

Robert Skowronski
Tagi: News