Nie żyje reżyser „Milczenia owiec”. Miał 73 lata

Robert Skowronski
26.04.2017 18:28
Nie żyje reżyser „Milczenia owiec”. Miał 73 lata Fot. East News

Odszedł od nas laureat Oscara, twórca „Milczenia owiec” i „Filadelfii”. Jonathan Demme zmarł w wieku 73 lat w Nowym Jorku.

Reżyser, scenarzysta, producent. Zmarł na raka przełyku i komplikacje związane z chorobą serca. Nowotwór odkryto u niego w 2010 roku, a w 2015 nasiliły się u niego objawy, które ostatecznie doprowadziły do zgonu. Twórca zostawił żonę, dwie córki oraz syna. Jego ostatnim dokonaniem pozostanie „Nigdy nie jest za późno” z Meryl Streep jako podstarzałą gwiazdą rocka.

Demme zaczynał w połowie lat 70. reżyserując niskobudżetowe filmy dla należącego do Rogera Cormana New World Pictures. Wśród tych tytułów znalazła się „Gorąca klatka” czy „Szalona mama”. W 1977 roku dla Paramount nakręcił „Handle with Care”, później była współpraca z Universal przy „Melvinie i Howardzie” oraz z Warner Bros. z okazji „Szybkiej zmiany”.

W 1984 roku Jonathan Demme wyreżyserował dokument muzyczny „Stop Making Sense”, gdzie wystąpił zespół Talking Heads. Twórca był też odpowiedzialny za część teledysków Talking Heads, New Order czy Bruce'a Springsteena.

W 1992 roku jego „Milczenie owiec” przyniosło mu nominację do Złotego Globu oraz nagrody BAFTA, a także Oscara dla najlepszego reżysera. Kolejnym głośnym przebojem twórcy była „Filadelfia” z Tomem Hanksem, który za swoją rolę został nagrodzony przez Akademię statuetką dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Tak o reżyserze pisze krytyk filmowy Piotr Pluciński:

Łączymy się w bólu z bliskimi Jonathana Demme'a.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.