Nie żyje reżyser Wolfgang Petersen, twórca filmów "Air Force One", "Troja" i "Niekończąca się opowieść"

17.08.2022 10:07
Nie żyje reżyser Wolfgang Petersen, twórca filmów "Air Force One", "Troja" i "Niekończąca się opowieść" Fot. Nickels/face to face . Face to Face/Reporter/East News

W wieku 81 lat zmarł Wolfgang Petersen, niemiecki reżyser, który stworzył takie filmy, jak "Air Force One", "Das Boot", "Niekończącą się opowieść", czy "Troję".

Nie żyje znany reżyser Wolfgang Petersen

Jak podaje Deadline, Wolfgang Petersen zmarł w swoim domu w Brentwood w piątek, 12 sierpnia 2022 roku, otoczony swoją najbliższą rodziną. Reżyser od kilku lat chorował na raka trzustki i to nowotwór był powodem jego śmierci.

Polecamy

Petersen rozpoczął swoją karierę w Niemczech, tworząc odcinki seriali i filmy, ale w 1981 roku usłyszał o nim świat. Wszystko za sprawą klaustrofobicznego filmu o łodzi podwodnej o tytule "Das Boot"/"Okręt". Produkcja była nominowana do 6 Oscarów, z czego Petersen zabrał do domu statuetki za reżyserię i adaptowany scenariusz. Potem do jego drzwi zaczęło się dobijać Hollywood.

Wówczas jego kariera nabrała rozpędu, a Petersen stał się jednym z najbardziej pożądanych reżyserów w Hollywood. Na przestrzeni kolejnych lat zrealizował takie hity, jak "Niekończąca się opowieść", "Troja", "Posejdon", "Gniew oceanu", "Air Force One", "Okruchy wspomnień", "Na linii ognia", czy "Epidemia".

Polecamy

Jego filmografię zamyka niemieckojęzyczna komedia z 2016 roku o tytule "Vier gegen Die Bank".

Peterson był doceniany przez krytyków i na przestrzeni kilku dekad kariery współpracował z takimi aktorami i aktorkami, jak Clint Eastwood, Harrison Ford, George Clooney, Brad Pitt, Rene Russo, Glenn Close, Mark Wahlberg, Dustin Hoffman, Morgan Freeman oraz Diane Lane.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.