Nie żyje twórca Żwirka i Muchomorka. Miał 90 lat

26.02.2016 11:01
Nie żyje twórca Żwirka i Muchomorka. Miał 90 lat Fot. praguepost.com

Czeski autor bajek zmarł 25 lutego 2016 roku. W Polsce znane były jego animacje o przygodach Żwirka i Muchomorka oraz „Wodnik Szuwarek”.

Zdeněk Smetana urodził się w 1925 roku w Pradze. O jego śmierci poinformowała rodzina za pośrednictwem czeskiej agencji prasowej CTK.

Twórca był najbardziej znany z produkcji z serii „Bajki z mchu i paproci” oraz „Wodnik Szuwarek” - animacje te były wyświetlane m.in. w polskiej telewizji w latach 70. i 80. zdobywając status kultowych. Zdeněk Smetana miał jednak na koncie dużo więcej tytułów, które zdobyły rozgłos w byłej Czechosłowacji.

Udało mu się zdobyć za swoją twórczość ponad 50 nagród krajowych i zagranicznych, w tym nagrodę BAFTA oraz berlińskiego Złotego Niedźwiedzia, a także Nagrodę Jury na festiwalu Cannes za „Krychle” w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy. Smetana zasłynął również jako ilustrator książek dla najmłodszych. Koniec lat 80. doprowadził do ograniczenia artystycznej aktywności przez reżysera i animatora. Od tego czasu zaczął się przede wszystkim poświęcać twórczości graficznej.

Kariera Smetany zaczęła się w praskim studiu Bratři v triku. Zdobywał tam zawodowe szlify, ale jak przyznawał, duży wpływ miały na niego odcinki „Toma i Jerry'ego”, które trafiły do czeskiej telewizji w latach 60. Twórca był zdania, że produkcje dla dzieci są dużo trudniejsze w realizacji niż te dla dojrzałych widzów - to dlatego, że młodzi odbiorcy są szczerzy w swoich opiniach i nie kryją się z krytyką.

Przypominamy jeden z odcinków „Bajek z mchu i paproci”:

Łączymy się w bólu z najbliższymi twórcy.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.