15.09.2017 16:03

„Niezwyciężeni” - IPN opublikował animowany film o walce Polaków o odzyskanie wolności 1939-1989

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił w serwisie YouTube krótkometrażowy film animowanych opowiadający o losach Polski i Polaków od wybuchu II wojny światowej. Obraz będzie miał premierę 17 września 2017.

„Niezwyciężeni” - IPN opublikował animowany film o walce Polaków o odzyskanie wolności 1939-1989
foto: kadr z wideo

Produkcja przedstawi najważniejsze momenty walki o nasz kraj, które miały miejsce między 1939 a 1989 rokiem. W filmie pojawią się m.in. takie postaci, jak rotmistrz Witold Pilecki, Irena Sendler oraz Witold Urbanowicz, a także Stanisław Maczek, Jan Karski i Marian Rejewski

Za produkcję filmu, którego narratorem został Mirosław Zbrojewicz, odpowiedzialne były firmy FishLadder (należy do Platige Image) i Juice. Narratorem angielskiej wersji filmu jest brytyjski aktor Sean Bean. Animacja została udostępniona na YouTubie w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i rosyjskiej. 

Krzysztof Noworyta, producent filmu ze studia Fish Ladder/Platige Image, podkreślił, że animacja ma posłużyć popularyzacji historii Polski.

"

Liczące się kraje bardzo dbają o to, w jaki sposób prezentowana jest ich historia. Potrafią świetnie pozycjonować swoją narrację w świadomości zbiorowej swojego narodu. „Niezwyciężonymi” wytyczamy nowy styl opowiadania o historii Polski. Przemawiamy językiem popkultury, bo to współczesna lingua franca, którą mówi cały świat. "

W ramach promocji filmu uruchomiono strony theunconquered-movie.com, niezwyciezeni.ipn.gov.pl i niezwyciezeni-film.pl, na których można dowiedzieć się więcej o wydarzeniach pokazywanych w filmie i poznać losy prawdziwych bohaterów.

Justyna Kierzkowska
Tagi: News