02.03.2020 13:22

Nowy film studia Pixar został ocenzurowany. Usunięto postać LGBT

W filmie  "Naprzód" pojawia się pierwsza w historii studia Pixar otwarcie homoseksualna postać. Rosyjskiej cenzurze nie spodobał się ten fakt i okroiła animację.

Naprzód
foto: materiały promocyjne/Pixar

Studio Pixar słynie z filmów nie tylko pięknych pod względem technicznym, ale również z przełomowych dla dziedziny animacji. Nie tylko z powodu nowatorskich osiągnięć technologicznych. Ostatnia produkcja pod tytułem "Naprzód" jest krokiem naprzód w porównaniu z poprzednimi tytułami, ponieważ po latach zamieszczono w końcu pierwszą otwarcie homoseksualną postać. Niestety rosyjscy widzowie nie będą mieli okazji doświadczyć sceny z jej udziałem, ponieważ została ocenzurowana.

"Naprzód" - homoseksualna postać ocenzurowana w Rosji

Nowa produkcja Piksara opowiada o krainie fantasy zamieszkiwanej przez typowe dla tego typu światów stworzenia. Główni bohaterowie są nastoletnimi elfami, którzy wyruszają na niesamowitą przygodę rodem z gier RPG. Okazuje się jednak, że kraina przypomina nasz świat o wiele bardziej, niżby się mogło wydawać. Wśród postaci epizodycznych pojawia się cyklopka, która jest policjantką. Bohaterka wspomina o swojej dziewczynie.

Foto: materiały prasowe Disney/ Pixar
Foto: materiały prasowe Disney/ Pixar
Przeczytaj także "Naprzód" pierwszą bajką Disneya z postacią LGBT. Widzowie są oburzeni

Tego fragmentu nie usłyszą jednak rosyjscy widzowie filmu. Cenzorzy postanowili zmodyfikować kwestie dialogowe w taki sposób, żeby wpisywały się w heteronormatywny schemat. Jak podaje The Moscow Times słowo "dziewczyna" została zastąpiona "partnerem". Dziennikarze wystosowali zapytanie do rosyjskiego oddziału Disneya. Nie otrzymali jednak odpowiedzi. Prawdopodobnie chodzi o względy polityczne. Rosja słynie ze swoich homofobicznych zapędów. Podobny przypadek cenzury postaci LGBT pojawił się w "Avengers: Endgame". W przypadku filmu Marvela również zmieniono dialog, by zakamuflować orientację seksualną jednego z epizodycznych bohaterów.

Joe Russo
Joe Russo
Przeczytaj także "Avengers: Endgame" - Joe Russo skomentował pierwszą otwarcie gejowską postać w filmach Marvela

W oryginalnej wersji językowej w funkcjonariuszkę policji wcieliła się Lena Waithe - aktorka znana z takich seriali, jak "Specjalista od niczego", "Westworld", "Drodzy biali!", "Transparent" czy "Tacy jesteśmy" i ceniona reprezentantka osób LGBT.

Co sądzisz o cenzurowaniu filmów?

Rocketman (Taron Egerton)
Rocketman (Taron Egerton)
Przeczytaj także Elton John i twórcy "Rocketmana" skrytykowali Rosję za cenzurę gejowskich scen

"Naprzód" - kiedy premiera?

Najnowszy film studia Pixar trafi do polskich kin 6 marca 2020 roku. Reżyserem "Naprzód" jest Dan Scanlon. W oryginalnej wersji językowej wystąpili Tom Holland, Chris Pratt oraz Octavia Spencer.

Naprzód, nowy film Pixar
Naprzód, nowy film Pixar
Przeczytaj także Elficki fan metalu w nowym filmie Pixara. Polubicie tego bohatera? [WIDEO]

Zobacz też: Czy wiesz, że: animatorzy Disneya wykorzystywali te same sceny w kilku filmach?

Tagi: Film Pixar LGBT