Nowy polski tytuł IX epizodu "Gwiezdnych Wojen". Czy poprawki naniesiono po uwagach fanów?

29.04.2019 11:23
Nowy polski tytuł IX epizodu "Gwiezdnych Wojen". Czy poprawki naniesiono po uwagach fanów? Fot. materiały promocyjne

W grudniu 2019 roku do kin trafi IX epizod "Star Wars", który w Polsce ukaże się pod tytułem "Gwiezdne wojny: Skywalker odrodzenie". Tuż po ujawnieniu podtytułu filmu, dystrybutor postanowił wprowadzić w nim małą poprawkę.

Koniec roku 2019 będzie kolejnym powodem do świętowania dla wielu fanów "Gwiezdnych wojen". W kinach pojawi się najnowsza część kosmicznej sagi, która zwieńczy nową trylogię. W połowie marca 2019 roku zaprezentowano światu pierwszy zwiastun produkcji i zdradzono jej tytuł - "Star Wars: The Rise of Skywalker". Chociaż nie zachwycał w oryginale, polski dystrybutor postanowił puścić wodze fantazji i przetłumaczył podtytuł jako "Skywalker odrodzenie".

Przeczytaj także

Po kilkunastu godzinach od ujawnienia tytułu postanowiono nieco go zmodyfikować.

"Gwiezdne wojny: Skywalker odrodzenie" - poprawka w polskim tytule filmu

Polskie tłumaczenia tytułów niektórych zagranicznych filmów przeszły już do historii. Wystarczy wspomnieć "Szklaną pułapkę", "Mordercze kuleczki" czy "Wirujący seks". Niestety "Gwiezdne wojny" mają już w swojej historii niezbyt udany pomysł - "Han Solo: Gwiezdne wojny - historie". W przypadku spin-offu o kosmicznym awanturniku tłumacz musiał zręcznie wybrnąć przy pracy nad dość nieskładnym oryginałem, więc to nie do końca jego wina. Podobnie jest, jeśli chodzi o IX epizod, co nie zmienia faktu, że po polsku podtytuł brzmi dość dziwnie. Po ogłoszeniu, jak w Polsce będzie nazywać się zakończenie nowej trylogii "Star Wars", wielu fanów wyraziło swoje niezadowolenie.

Polski dystrybutor po kilkunastu godzinach postanowił wprowadzić drobną poprawkę. Widać ją między innymi w dubbingowanym zwiastunie filmu.

Star Wars Fot. foto: kadr z DisneyFilmy/YouTube

Chodzi o kropkę po nazwisku Skywalker. Teraz tytuł filmu brzmi "Gwiezdne wojny: Skywalker. odrodzenie", co jest próbą naprawienia błędu gramatycznego popełnionego przez tłumaczy. Zastanawia jednak, dlaczego słowo "odrodzenie" zostało zapisane małą literą.

"Gwiezdne wojny: Skywalker. odrodzenie" - kiedy premiera?

Oczywiście oryginalny tytuł też nie wzbudził zachwytu wśród fanów. Wydaje się dość przeciętny i przewidywalny. Nie zmienia to jednak faktu, że na IX epizod "Star Wars" wybiorą się miliony widzów na całym świecie. Chociaż twórcy zapowiadają, że wraz z filmem "Gwiezdne wojny: Skywalker. odrodzenie" zakończy się saga tytułowego rodu Jedi, w niedalekiej przyszłości zobaczymy kolejne produkcje osadzone w kosmicznym uniwersum. 9. część "Gwiezdnych wojen" trafi na ekrany kin dopiero 19 grudnia 2019 roku.

>>Zobacz też: 40 najgorszych polskich tłumaczeń tytułów filmów<<

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.