Nowy polski tytuł IX epizodu "Gwiezdnych Wojen". Czy poprawki naniesiono po uwagach fanów?

29.04.2019 11:23
Gwiezdne wojny: Skywalker odrodzenie |undefined Fot. materiały promocyjne

W grudniu 2019 roku do kin trafi IX epizod "Star Wars", który w Polsce ukaże się pod tytułem "Gwiezdne wojny: Skywalker odrodzenie". Tuż po ujawnieniu podtytułu filmu, dystrybutor postanowił wprowadzić w nim małą poprawkę.

Koniec roku 2019 będzie kolejnym powodem do świętowania dla wielu fanów "Gwiezdnych wojen". W kinach pojawi się najnowsza część kosmicznej sagi, która zwieńczy nową trylogię. W połowie marca 2019 roku zaprezentowano światu pierwszy zwiastun produkcji i zdradzono jej tytuł - "Star Wars: The Rise of Skywalker". Chociaż nie zachwycał w oryginale, polski dystrybutor postanowił puścić wodze fantazji i przetłumaczył podtytuł jako "Skywalker odrodzenie".

Przeczytaj także

Po kilkunastu godzinach od ujawnienia tytułu postanowiono nieco go zmodyfikować.

"Gwiezdne wojny: Skywalker odrodzenie" - poprawka w polskim tytule filmu

Polskie tłumaczenia tytułów niektórych zagranicznych filmów przeszły już do historii. Wystarczy wspomnieć "Szklaną pułapkę", "Mordercze kuleczki" czy "Wirujący seks". Niestety "Gwiezdne wojny" mają już w swojej historii niezbyt udany pomysł - "Han Solo: Gwiezdne wojny - historie". W przypadku spin-offu o kosmicznym awanturniku tłumacz musiał zręcznie wybrnąć przy pracy nad dość nieskładnym oryginałem, więc to nie do końca jego wina. Podobnie jest, jeśli chodzi o IX epizod, co nie zmienia faktu, że po polsku podtytuł brzmi dość dziwnie. Po ogłoszeniu, jak w Polsce będzie nazywać się zakończenie nowej trylogii "Star Wars", wielu fanów wyraziło swoje niezadowolenie.

Polski dystrybutor po kilkunastu godzinach postanowił wprowadzić drobną poprawkę. Widać ją między innymi w dubbingowanym zwiastunie filmu.

Star Wars Fot. foto: kadr z DisneyFilmy/YouTube

Chodzi o kropkę po nazwisku Skywalker. Teraz tytuł filmu brzmi "Gwiezdne wojny: Skywalker. odrodzenie", co jest próbą naprawienia błędu gramatycznego popełnionego przez tłumaczy. Zastanawia jednak, dlaczego słowo "odrodzenie" zostało zapisane małą literą.

"Gwiezdne wojny: Skywalker. odrodzenie" - kiedy premiera?

Oczywiście oryginalny tytuł też nie wzbudził zachwytu wśród fanów. Wydaje się dość przeciętny i przewidywalny. Nie zmienia to jednak faktu, że na IX epizod "Star Wars" wybiorą się miliony widzów na całym świecie. Chociaż twórcy zapowiadają, że wraz z filmem "Gwiezdne wojny: Skywalker. odrodzenie" zakończy się saga tytułowego rodu Jedi, w niedalekiej przyszłości zobaczymy kolejne produkcje osadzone w kosmicznym uniwersum. 9. część "Gwiezdnych wojen" trafi na ekrany kin dopiero 19 grudnia 2019 roku.

>>Zobacz też: 40 najgorszych polskich tłumaczeń tytułów filmów<<

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.