04.02.2016 10:53

Obejrzyj ten film dla szatana

Diabeł wymaga poświęcenia ze strony swoich wyznawców. Składanie ofiar to zbyt brutalna metoda, ale zawsze można obejrzeć film.

Obejrzyj ten film dla szatana
foto: kadr z wideo; kadr z filmu + Diabeł Pejnta

Władca piekieł co prawda nie zstąpił na Ziemię, aby zdradzić w jakich dziełach kinematografii gustuje. Przemówili za niego wyznawcy z The Satanic Temple, ci sami, którzy utworzyli posąg Baphometa w Detroit. Tym razem zorganizowali akcję filmową - w Nowym Jorku przedpremierowo wyświetlą „The Witch”. Projekcja odbędzie się 10 lutego 2016, zaś obraz wejdzie do regularnej dystrybucji 9 dni później - wcześniej można go było zobaczyć tylko na festiwalu Sundance.

Jex Blackmore, rzeczniczka The Satanic Temple, jest pełna podziwu wobec dzieła Roberta Eggersa i liczy na to, że dotrze on do wielu odbiorców:

"

Kiedy zobaczyłam „The Witch” byłam zaskoczona dokładnym odwzorowaniem szczegółów historycznych i folkloru, który jest częścią historii Stanów Zjednoczonych. Żyjemy w chrześcijańskim społeczeństwie, więc koncepcje dobra i zła są w nas wpisane. W „The Witch” przedstawione zostało zło w kobiecej postaci. Strach przed czarownicami i diabelskie wpływy przyszły z Europy - te historie mają setki lat. Mam nadzieję, że zachęcimy ludzi do obejrzenia tego obrazu, do przejścia transformacji i doświadczenia satanistycznego przeżycia. "

Z pełną wypowiedzią Jex Blackmore oraz fragmentami „The Witch” zapoznacie się w poniższym materiale:

Po pokazie w Nowym Jorku odbędą się kolejne w Los Angeles, Austin i ostatni w Detroit. Po każdej z projekcji będą miały miejsce panele dyskusyjne. Celem spotkań przy filmie, jak uważa Blackmore, ma być nie tylko odbiór dzieła, ale też coś o wyższym znaczeniu:

"

To wezwanie do satanistycznego powstania przeciwko śladom tyrani religijnych przesądów, które doprowadzi do ery wyzwolenia i nieskrępowanych pytań. "

Jex Blackmore uważa siebie nie tylko za satanistkę, jest też przecież kobietą, dlatego „The Witch” ma dla niej znaczenie emancypacyjne i postrzega je także w kontekście feministycznym:

"

Przemawiam jako satanistka, osoba, która posiada status pariasa i aktywnie podważa arbitralną władzę w obronie suwerenności osobistej. Szatan jest symbolem buntu, niezależności, mądrości i usamodzielnienia oraz służy jako potwierdzenie naturalnej egzystencji. Jako sataniści, zawsze pamiętamy o trudnej sytuacji kobiet i osób postronnych w całej historii, którzy cierpieli pod rządami teokracji, a jednocześnie starały się wzmocnić. Film ten stanowi odnosi się do okresu amerykańskiej historii, która jest zbyt często fetyszyzowana przez tych, którzy chcą po raz kolejny dzierżyć te rządy. "

„The Witch” rozgrywa się w Nowej Anglii w roku 1630. William i Katherine to kochająca się rodzina z piątką dzieci. Jednak gdy ich nowo narodzony syn znika, a plony niszczeją, członkowie rodziny zwracają się przeciwko sobie. Zobaczcie zwiastun filmu:

Obejrzycie „The Witch”?

Robert Skowronski