06.06.2017 16:02

„Odyseja nowojorska” Kristophera Jansmy od czerwca 2017 w księgarniach

Już 16 czerwca 2017 roku nakładem Wydawnictwa Czarna Owca na półki trafi „Odyseja nowojorska” w przekładzie Joanny Golik-Skitał. Książka tuż po swojej premierze w USA nalazła się na liście bestsellerów w kategorii literatura obyczajowa. Dowiedz się więcej o powieści Kristophera Jansmy.

„Odyseja nowojorska” Kristophera Jansmy od czerwca 2017 w księgarniach
foto: materiały prasowe

Grudzień 2008. Nad Manhattanem szaleje burza śnieżna, a gospodarka znajduje się na krawędzi załamania. To jednak nie przeszkadza grupie przyjaciół bawiących się na  przyjęciu z okazji świąt Bożego Narodzenia. Sara, Irene, Jacob, George i William pięć lat po zakończeniu studiów są wciąż silnie zgraną paczką i wkraczają w dorosłe życie pełni marzeń i wielkich ambicji.
W atmosferze zabawy, pośród lejącego się strumieniami szampana przyjaciele wznoszą toast za nadchodzący nowy rok, który przyniesie im wiele niespodziewanych wydarzeń. Rzeczywistość Nowego Jorku stawia ich przed prawdziwą próbą dojrzałości, a choroba jednej z przyjaciółek zmienia całkowicie plany na przyszłość reszty z nich. Ambicja, pasja, nadzieja i miłość zostają skonfrontowane z siłą przeznaczenia i śmierci, kształtując na nowo losy przyjaciół.
Najnowsza powieść Kristophera Jansmy, „Odyseja nowojorska”, to historia o życiu, śmierci i przyjaźni nieustannie poddawanej próbom. Autor przedstawia wnikliwe studium wkraczania w dorosłość, konfrontowania marzeń i aspiracji z brutalną rzeczywistością wielkiego miasta. Przedstawia analizę szukania drogi życiowej, w której to nie cel, a samo poszukiwanie wysuwa się na pierwszy plan.

Powieść Kristophera Jansmy nasuwa skojarzenia z powieścią „Małe życie” autorstwa Hanya Yanagihary, jedną z najgłośniejszych amerykańskich powieści 2015 roku, która wzbudziła falę zachwytu, a zarazem gorącą dyskusję wśród krytyków i czytelników. Mimo podobnego kontekstu skupiającego się wokół tragicznych przeżyć bohaterów, nie brak w niej humoru, żartobliwych dialogów, czy zaskakujących zwrotów akcji.

Kristopher Jansma to wysoko ceniony przez krytykę autor książki „The Unchangeable Spots of Leopards”, zdobywca nagrody Sherwood Anderson Fiction Award oraz wyróżnienia PEN/Hemingway Award. Absolwent Uniwersytetu Columbia na wydziale Sztuk Pięknych. Obecnie pracuje jako adiunkt na SUNY New Paltz, oraz wykładowca na Sarah Lawrence College. Pisał dla „The New York Times”, „Salon”, „The Believer”, „The Millions”, Slice” i „Electric Literature”. Mieszka z żoną i synem w Nowym Jorku.

Wkrótce na Antyradio.pl będziemy mieli dla Was konkurs, w którym będzie można wygrać egzemplarze książki.

Robert Skowronski
Tagi: News