31.01.2020 12:33

Oryginalna kurtka Franza Maurera z "Psów" sprzedana za rekordową sumę podczas licytacji WOŚP

Zakończyła się aukcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na której można było wylicytować oryginalną skórę noszoną przez Franza Maurera w filmie "Psy" z 1992 roku.

Oryginalna kurtka Franza Maurera z "Psów" sprzedana za rekordową sumę podczas licytacji WOŚP
foto: Łukasz Widziszowski/Fundacja WOŚP

Zainteresowanie filmowym gadżetem przerosło chyba najśmielsze oczekiwania. Dzięki kurtce, konto WOŚP zostanie zasilone kwotą 100 600 złotych. Dla porównania - replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk (uznawana za najcenniejszy przedmiot tegorocznych aukcji) poszła pod młotek za 106 000 złotych. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy potwierdziła, że kurtka przekazana na aukcję przez Bogusława Lindę jest aktualnie piątym najdroższym przedmiotem tegorocznej zbiórki (stan na 30 stycznia).

Psy 3 - kurtka Maurera sprzedana za rekordową sumę

Brązowa skóra z filmu "Psy" stała się wyznacznikiem męskiego stylu w pierwszej połowie lat 90-tych. Kultowa kurtka, z zagranicznymi naszywkami, nieco starta i podkreślająca charakter noszącego ją bohatera, stała się w Polsce odpowiednikiem stroju Toma Cruise’a z "Top Gun", czy Marlona Brando z "Dzikiego" i miała ogromny udział w budowaniu legendy filmu oraz samego Franza Maurera. To właśnie w niej Bogusław Linda wypowiadał najsłynniejsze teksty serii, które zapewniły mu ważne miejsce w historii polskiego kina.

Foto: materiały prasowe Kino Świat
Foto: materiały prasowe Kino Świat
Przeczytaj także "Psy 3. W imię zasad" ze świetnym wynikiem finansowym. Film przebił oryginał z 1992 roku!

W filmie "Psy 3", Franz Maurer po wielu latach odsiadki wychodzi z więzienia i wkracza w nową Polskę, w której nic nie jest takie, jak zapamiętał. Kto i co czeka na człowieka, który przez ostatnie ćwierć wieku... nie robił nic? Jak odnajdzie się w świecie, w którym dawne zasady i lojalność przestały obowiązywać? Tego dowiemy się, gdy los ponownie połączy Franza i "Nowego". Ich spotkanie zmieni wszystko.

Film "Psy 3. W imię zasad" zadebiutował w polskich kinach 17 stycznia 2020 roku. 

Psy 3
Psy 3
Przeczytaj także "Psy 3" - Franz Maurer powraca w nowym zwiastunie filmu Władysława Pasikowskiego
Tagi: News