29.06.2017 10:00

Oryginalny R2-D2 sprzedany za grube pieniądze

Sądząc po kwotach, za które przedmioty zostały sprzedane, to miecz Luke'a Skywalkera i hełm Dartha Vadera nie cieszyły się takim zainteresowaniem.

Oryginalny R2-D2 sprzedany za grube pieniądze
foto: kadr z filmu

R2-D2 znalazł nabywcę podczas licytacji w Kalifornii. Liczący 110 cm wysokości model został sprzedany za 2,76 miliona dolarów. Nabywca pozostaje anonimowy - prawo do tego gwarantuje mu dom aukcyjny. Wiadomo jednak, że był to najdroższy przedmiot, z tych które zostały zaprezentowane na wydarzeniu.

Dom aukcyjny Profiles in History przed środowym wydarzeniem z 28 czerwca 2017 roku szacował, że użyty na ekranie w „Gwiezdnych wojnach” R2-D2 powinien osiągnąć cenę do 2 milionów dolarów. Jak widać nabywca był jednak w stanie zaoferować sporo wyższą sumkę. Oto jak aukcja została zapowiedziana przez Profiles in History:

"

W celu uczczenia 40. rocznicy „Gwiezdnych wojen” oferujemy najważniejsze przedmioty z sagi, które kiedykolwiek zostały wystawione na aukcję. W tym niebywałą i kompletną jednostkę R2-D2 - jednego z najbardziej uwielbianych bohaterów popkultury. Dopełnieniem jest miecz świetlny Luke'a Skywalkera granego przez Marka Hamilla z kolekcji producenta Gary'ego Kurtza. Posiadamy także oryginalne artworki Toma Junga, które zostały użyte do zrobienia plakatów trylogii. "

Pod młotek trafił także hełm Lorda Vadera - został sprzedany za 96 tysięcy dolarów. Z kolei wspomniany miecz świetlny, który wystąpił w „Nowej nadziei” i „Imperium kontratakuje” osiągnął kwotę 450 tysięcy dolarów.

Przedmioty z „Gwiezdnych wojen” już nie pierwszy raz trafiają na aukcję. Na sprzedaż w 2016 roku była kurtka Harrisona Forda z „Przebudzenia Mocy”. Jeżeli nie udało Wam się nabyć oryginalnego R2-D2, a prawdopodobnie tak było, to jeszcze nic straconego. I tak możecie wejść w posiadanie droida astromechanicznego i to w dużo bardziej przystępnej cenie, bo wynoszącej 7,5 tysiąca dolarów.

Co byś kupił/kupiła na aukcji?

Robert Skowronski
Tagi: Star Wars