25.02.2019 02:23

Oscary 2019: Łukasz Żal nie dostał Oscara za zdjęcia. Kto wygrał statuetkę?

91. gala wręczenia Oscarów była niezwykle emocjonująca dla polskich kinomanów. Rozdanie nagród niestety nie zakończyło się sukcesem polskiego operatora Łukasza Żala, który miał szansę na Oscara za zdjęcia do filmu "Zimna Wojna". 

Łukasz Żal
foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Rozdanie Oscarów 2019 było wielką szansą na jeszcze lepszą promocję polskiego kina w Hollywood. Wszystko za sprawą "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który został nominowany w aż trzech kategoriach. Nie tylko jako Najlepszy film nieanglojęzyczny, ale również za najlepszą reżyserię i zdjęcia. Operatorem "Zimnej wojny" jest Łukasz Żal - filmowiec ceniony za swoją pracę nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Czy jego zdjęcia przyniosły mu Oscara?

Zimna wojna
Zimna wojna
Przeczytaj także Josh Brolin zachwycił się "Zimną wojną": To jest sztuka!

Oscary 2019: Łukasz Żal bez Oscara za "Zimną wojnę"

Łukasz Żal ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród filmowych, między innymi Złotego Lwa, Europejską Nagrodę Filmową oraz dwie statuetki ASC. Dwukrotnie był nominowny do nagród BAFTA, ale niestety brytyjscy znawcy kina nie docenili jego talentu. Kiedy ogłoszono nominacje do Oscarów 2019, okazało się, że Żal ma kolejną szansę na złotą statuetkę za zdjęcia do "Zimnej wojny". W 2015 roku dostał nominację w tej samej kategorii za film "Ida".

Tym razem stanął w szranki z takimi filmowcami, jak Robbie Ryan ("Faworyta"), Caleb Deschanel ("Never Look Away"), Alfonso Cuaron ("Roma") i Matthew Libatique ("Narodziny gwiazdy"). Niestety członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej ponownie nie docenili Łukasz Żala, nie przyznając mu Oscara za najlepsze zdjęcia. Polski filmowiec przegrał z Alfonso Cuaronem. Co ciekawe polski filmowiec dostał propozycję pracy na planie "Romy", ale był już zaangażowany w "Zimną wojnę", więc odmówił Cuaronowi.

Kategoria Najlepsze zdjęcia była jedną z kategorii, które w tym roku wywołały kontrowersje w świecie kina. Wszystko za sprawą pomysłu organizatorów na skrócenie gali, poprzez ogłoszenie zwycięzców w czasie przerwy reklamowej. Na szczęście ta koncepcja nie weszła w życie, dzięki interwencji największych twórców filmowych

>>Zobacz też: Oscary 2019: wyniki - pełna lista zwycięzców<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Oscary Zimna wojna Paweł Pawlikowski Oscary 2019