Oscary 2019: Łukasz Żal nie dostał Oscara za zdjęcia. Kto wygrał statuetkę?

Sergiusz Kurczuk
25.02.2019 02:23
Łukasz Żal|undefined Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

91. gala wręczenia Oscarów była niezwykle emocjonująca dla polskich kinomanów. Rozdanie nagród niestety nie zakończyło się sukcesem polskiego operatora Łukasza Żala, który miał szansę na Oscara za zdjęcia do filmu "Zimna Wojna". 

Rozdanie Oscarów 2019 było wielką szansą na jeszcze lepszą promocję polskiego kina w Hollywood. Wszystko za sprawą "Zimnej wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który został nominowany w aż trzech kategoriach. Nie tylko jako Najlepszy film nieanglojęzyczny, ale również za najlepszą reżyserię i zdjęcia. Operatorem "Zimnej wojny" jest Łukasz Żal - filmowiec ceniony za swoją pracę nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Czy jego zdjęcia przyniosły mu Oscara?

Przeczytaj także

Oscary 2019: Łukasz Żal bez Oscara za "Zimną wojnę"

Łukasz Żal ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród filmowych, między innymi Złotego Lwa, Europejską Nagrodę Filmową oraz dwie statuetki ASC. Dwukrotnie był nominowny do nagród BAFTA, ale niestety brytyjscy znawcy kina nie docenili jego talentu. Kiedy ogłoszono nominacje do Oscarów 2019, okazało się, że Żal ma kolejną szansę na złotą statuetkę za zdjęcia do "Zimnej wojny". W 2015 roku dostał nominację w tej samej kategorii za film "Ida".

Tym razem stanął w szranki z takimi filmowcami, jak Robbie Ryan ("Faworyta"), Caleb Deschanel ("Never Look Away"), Alfonso Cuaron ("Roma") i Matthew Libatique ("Narodziny gwiazdy"). Niestety członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej ponownie nie docenili Łukasz Żala, nie przyznając mu Oscara za najlepsze zdjęcia. Polski filmowiec przegrał z Alfonso Cuaronem. Co ciekawe polski filmowiec dostał propozycję pracy na planie "Romy", ale był już zaangażowany w "Zimną wojnę", więc odmówił Cuaronowi.

Kategoria Najlepsze zdjęcia była jedną z kategorii, które w tym roku wywołały kontrowersje w świecie kina. Wszystko za sprawą pomysłu organizatorów na skrócenie gali, poprzez ogłoszenie zwycięzców w czasie przerwy reklamowej. Na szczęście ta koncepcja nie weszła w życie, dzięki interwencji największych twórców filmowych

>>Zobacz też: Oscary 2019: wyniki - pełna lista zwycięzców<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.