25.02.2019 05:09

Oscary 2019: Paweł Pawlikowski nie dostał Oscara za reżyserię. Kto wygrał nagrodę?

Za nami 91. gala wręczenia Oscarów. Niestety polski reżyser Paweł Pawlikowski nie zdobył Oscara za film "Zimna Wojna".

Paweł Pawlikowski
foto: Invision/Invision/East News

Oscary 2019 były wielką szansą dla polskich filmowców. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej postanowiła docenić dzieło Pawła Pawlikowskiego pod tytułem "Zimna wojna". Film został nominowany w aż trzech kategoriach. Tym samym ustanowił rekord w historii polskiej kinematografii jako jedyna produkcja z tak dużą ilością nominacji do Oscarów. Cała Polska zadawała sobie pytanie, czy "Zimna wojna" ma szansę na zwycięstwo aż trzech nagród. Czy Paweł Pawlikowski zdobył statuetkę?

Zimna Wojna
Zimna Wojna
Przeczytaj także Lista nagród, które dotychczas zdobyła "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego

Oscary 2019: Paweł Pawlikowski bez Oscara za "Zimną wojnę"

To, że "Zimna wojna" będzie nominowana do Oscarów 2019 nie budziło wątpliwości znawców kina. Najnowszy film Pawlikowskiego to prawdziwe arcydzieło, które zostało już docenione na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych. Zaskoczeniem były jednak dwie dodatkowe nominacje w kategoriach Najlepsze zdjęcia i Najlepszy reżyser. 

Pawlikowski stanął do walki ze Spikem Lee ("BlackKklansman"), Yorgosem Lanthimosem ("Faworyta"), Alfonso Cuarónem ("Roma") i Adamem McKayem ("Vice"). Największymi konkurentami i faworytami tegorocznych Oscarów byli twórcy "Romy" i "Faworyty".

Mimo wszystko jurorzy uznali, że polski reżyser nie zasługuje na nagrodę za najlepszą reżyserię. Przegrał z Alfonso Cuarónem.
Co prawda Pawlikowski nie dostał Oscara za reżyserię "Zimnej wojny", ale w 2015 roku "Ida" została nagrodzona statuetką w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. 

>>Zobacz też: "Zimna wojna" nie dostała Oscara za Najlepszy film nieanglojęzyczny<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Oscary Zimna wojna Paweł Pawlikowski Oscary 2019