Oscary 2019: Tarantino, Scorsese i inni filmowcy stworzyli list otwarty w sprawie zlekceważenia 4 kategorii. Jaką dostali odpowiedź od Akademii?
Sergiusz Kurczuk
14.02.2019 10:36
Oscary 2019: Tarantino, Scorsese i inni filmowcy stworzyli list otwarty w sprawie zlekceważenia 4 kategorii. Jaką dostali odpowiedź od Akademii? Fot. Eric Jamison/Invision/AP/East News, FADEL SENNA/AFP/East News

Wieść o zignorowaniu 4 kategorii podczas gali Oscarów 2019 zdenerwowała wielu cenionych przedstawicieli kina. Filmowcy postanowili otwarcie zaprotestować przeciw usuwaniu z transmisji wręczenie statuetek za zdjęcia, montaż, charakteryzację i film krótkometrażowy. Przedstawiciele Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej postanowili odnieść się do kontrowersji. 

W połowie lutego w mediach pojawiły się doniesienia o radykalnym pomyśle organizatorów Oscarów 2019. Wręczenie nagród w 4 kategoriach ma odbyć się w czasie przerwy reklamowej. Jeśli ktoś chce zobaczyć ogłoszenie zwycięstwa za najlepsze zdjęcia montaż, charakteryzację i film krótkometrażowy, musi skorzystać z transmisji online. Ten fakt oburzył nie tylko kinomanów, ale przede wszystkim ludzi kina. Powstał list otwarty skierowany do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej podpisany przez wielu znanych filmowców. 

Przeczytaj także

Oscary 2019 - Tarantino, Scorsese, Lee krytykują pomysł na galę

Jak donosi Variety, pod listem podpisało się ponad 40 osób - reżyserów, operatorów filmowych i innych twórców. Swój podpis złożyli między innymi Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Damien Chazelle, Spike Lee, Roger Deakins, Emmanuel Lubezki, Rachel Morrison, Ang Lee, Cary Joji Fukunaga oraz Seth Rogen. Według autorów listu Akademia naraża integralność wydarzenia, która przyświecała oryginalnemu pomysłowi na słynne nagrody filmowe. Poza tym montaż i zdjęcia, to podstawa języka filmu i traktowanie ich po macoszemu źle świadczy o osobach, który wadły na tak kontrowersyjny sposób skrócenia długości gali. 

Krytyka rozpoczęła się tuż po ogłoszeniu informacji o pomyśle na wycięcie z transmisji 4 ważnych nominacji. Jednym z pierwszych twórców, który zabrał głos w tej sprawie był Guillermo Del Toro, który wyraził swoje oburzenie za pomocą mediów społecznościowych. Dołączył do niego jeden z nominowanychAlfonso Cuarón, ale nie byli to jedyni filmowcy, których dotknęła decyzja Akademii. 

Oscary 2019 - Akademia odpowiedziała na krytykę

Najwidoczniej list otwarty podziałał, bo natychmiast pojawiła się reakcja ze strony przedstawicieli Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Jak podaje Deadline, w sieci zamieszczono oficjalny komunikat, w którym uspokojono wszystkich zaniepokojonych sytuacją 91. gali rozdania Oscarów

Jako urzędnicy Akademii, chcemy wszystkich zapewnić, że żadna z kategorii na 91. ceremonii Oscarów nie zostanie zaprezentowana w taki sposób, który sugeruje osiągnięcia nominowanych i zwycięzców jako mniej ważne niż inne. Niestety, w wyniku niedokładnych doniesień prasowych i postów w mediach społecznościowych doszło do dezinformacji, która w zrozumiały sposób zasmuciła wielu członków Akademii. Chcielibyśmy powtórzyć i wyjaśnić plany prezentacji nagród, poparte przez Radę Przewodniczących Akademii.

Akademia postanowiła dokładnie wyjaśnić, jak będzie wyglądać tegoroczne rozdanie Oscarów. Podpisani pod komunikatem zapewniają, że wszystkie wręczenie nagród we wszystkich 24 kategoriach zostanie zaprezentowane podczas transmisji, w tym, wspomniane wcześniej kategorie, których miało zabraknąć. Prawdopodobnie nieporozumienie wzięło się z faktu, że przedstawiciele tych branż należący do Akademii, dobrowolnie zgłosili się, by usunięto z transmisji momenty, w których zwycięzcy wchodzą i schodzą ze sceny. Wszystko by przyspieszyć relację z gali. Przemowy laureatów tych kategorii będą wyemitowane w telewizji.

Nowość wprowadzono przez członków Akademii będzie obowiązywać w przyszłych latach. W 2020 roku również nie zobaczymy wejścia i zejścia ze sceny zwycięzców w kategoriach montaż, zdjęcia, charakteryzacja i film krótkometrażowy. W kolejnych latach podobny los czeka inne kategorie. Będzie więc to zmienny proces dotyczący większości dzienin nagradzanych Oscarem.

Oscary 2019 - kiedy odbędzie się gala wręczania nagród?

Jak zmiany będą wyglądać w praktyce? Dowiemy się za kilka tygodni. 91. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 roku.

>>> Zobacz takżeZłote Maliny 2019. Ogłoszono nominacje do tytułu najgorszego filmu roku <<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.