Oscary 2019: "Zimna wojna" nie dostała Oscara za Najlepszy film nieanglojęzyczny. Która produkcja wygrała nagrodę?

Sergiusz Kurczuk
25.02.2019 03:08
Oscary 2019: "Zimna wojna" nie dostała Oscara za Najlepszy film nieanglojęzyczny. Która produkcja wygrała nagrodę? Fot. kadr z filmu Zimna wojna

Podczas Oscarów 2019 polscy miłośnicy kina trzymali kciuki za "Zimną wojnę" Pawła Pawlikowskiego. Niestety dramat nie zdobył nagrody w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. 

Kiedy w maju 2018 roku do kin weszła "Zimna wojna", krytycy filmowi nie mieli wątpliwości, że Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej doceni kolejny Pawła Pawlikowskiego. W końcu w 2015 roku Oscarem w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny nagrodzono "Idę". Spodziewano się, więc, że tym razem "Zimna wojna" zostanie nominowana w co najmniej tej samej kategorii, w której wygrał poprzedni film Pawlikowskiego. Tak też się stało. Mało tego, dramat . Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w rolach głównych nominowano jeszcze w dwóch innych kategoriach - Najlepsza reżyseria i Najlepsze zdjęcia. Polscy miłośnicy kina mieli więc nadzieję, że podczas 91. gali rozdania Oscarów "Zimna wojna" zdobędzie co najmniej jedną statuetkę

Przeczytaj także

Oscary 2019: "Zimna wojna" bez Oscara 

Film Pawlikowskiego został nominowany do Oscara wraz z czterema innymi tytułami. Największym rywalem "Zimnej wojny" była "Roma" w reżyserii Alfonso Cuaróna. Pozostałe filmy, które miały szansę na nagrodę to "Caperenaum" Nadine Labaki, "Never Look Away" Floriana Henckela von Donnersmarcka oraz "Złodziejaszki" Hirokazu Koreedy. Niestety "Zimnej wojnie" się nie udało i Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny dostała "Roma". Pawlikowski miał okazję zdobyć Oscara w tej kategorii po raz drugi. W 2015 roku nagrodę otrzymała "Ida". 

>>Zobacz też: Oscary 2019: wyniki - pełna lista zwycięzców<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.