25.02.2019 11:04

Oscary 2019: Kim jest Alfonso Cuaron, który pokonał Pawlikowskiego?

Chociaż 91. gala rozdania Oscarów już za nami, emocje jeszcze nie opadły. Twórcy "Zimne Wojny" niestety wracają do Polski bez żadnej statuetki. Kim jest Alfonso Cuaron, który pokonał Pawlikowskiego?

Alfonso Curaon
fot: HFPA/ PictureLux/PictureLux/agefotostock/East News

Miłośnicy polskiego kina mieli nadzieję, że film Pawła Pawlikowskiego "Zimna Wojna" wygra Oscara w chociaż jednej kategorii. Dramat miał okazję zdobyć statuetkę za najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsze zdjęcia i najlepszą reżyserię. Niestety Polacy wracają do kraju z pustymi rękami. Tuż po gali reporterom udało się złapać Joannę Kulig i wypytać o reakcję na werdykt. Wiele osób jednak zastanawia się, kim jest Alfonso Cuaron, który pokonał Pawlikowskiego? 

Łukasz Żal
Łukasz Żal
Przeczytaj także Oscary 2019: Łukasz Żal nie dostał Oscara za zdjęcia. Kto wygrał statuetkę?

Oscary 2019: kim jest Alfonso Curaon?

Okazuje się, że Alfonso Curaon jest znanym twórcą w świecie filmowym, który ma już na swoim koncie parę kinowych hitów. W tym roku film Curaona "Roma" zdobył statuetkę Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, a sam Alfonso otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię i najlepsze zdjęcia. Tym samym pokonał "Zimną Wojnę" we wszystkich nominowanych kategoriach. Twórca jest nie tylko reżyserem, ale także scenarzystą, montażystą i producentem.

Alfonso Curaon był reżyserem takich filmów jak: "Harry Potter i więzień Azkabanu", "Grawitacja", "Ludzkie dzieci" czy "Wielkie nadzieje". W tym roku film "Roma" był nominowany w 10 kategoriach. Film opowiada historię dwóch kobiet, które porzucił mężczyzna - od tego momentu zaczynają się wspierać. Przykre doświadczenia zbliżają je do siebie.

Oscary 2019: "Zimna Wojna" bez nagrody

Miłośnicy polskiej kinematografii szczerze liczyli na nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Film Pawlikowskiego był nominowany razem z czterema innymi tytułami. Za największego rywala uznawano "Romę" Curaona, a fani polskiego dramatu obawiali się, że to właśnie ten film nieanglojęzyczny zgarnie wszystkie statuetki. Tak też się stało. Paweł Pawlikowski miał okazję zdobyć Oscara już po raz drugi. W 2015 roku otrzymał prestiżową nagrodę za film "Ida".

Zobacz także: >>Oscary 2019: "Zimna wojna" nie dostała Oscara<<

Karolina Woźniak
Tagi: Netflix Joanna Kulig Tomasz Kot Oscary 2019