25.02.2019 12:10

Oscary 2019. Wicepremier o "Zimnej Wojnie": "Dla mnie najlepsza. Nie tylko w nominowanych kategoriach"

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński jeszcze raz pogratulował twórcom "Zimnej Wojny" i podkreślił, że dla niego film Pawlikowskiego i tak był najlepszy.

Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/ eastnews
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/ eastnews

91. ceremonia rozdania Oscarów już za nami. Poznaliśmy wyniki, które niestety nie były przychylne dla reprezentacji naszego kraju. "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego, nominowana w trzech kategoriach (film nieanglojęzyczny, reżyseria i zdjęcia), nie zdobyła ani jednej statuetki. Decyzje Akademii skomentowali już zarówno reżyser filmu Paweł Pawlikowski, jak i odtwórczyni głównej roli, Joanna Kulig. Teraz głos zabrał wicepremier.

Piotr Gliński - wicepremier komentuje wyniki Oscarów

Wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński, opublikował za pomocą Twittera gratulacje dla twórców "Zimnej Wojny". Podkreślił przy tym, że dla niego film Pawlikowskiego i tak był najlepszy, i to nie tylko w nominowanych kategoriach.

Zobacz też: >> Queen i Adam Lambert zagrali na otwarciu gali rozdania Oscarów 2019 <<

Minister kultury - komentarze w kwestii Oscarów

Nie jest to pierwszy raz, gdy minister kultury komentuje film reprezentujący Polskę na gali rozdania Oscarów. W 2015 roku, gdy film "Ida" (również Pawła Pawlikowskiego) zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny, ówczesna minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska również zabrała głos w sprawie. Określiła ona "Idę" mianem "absolutnego arcydzieła" i skomentowała:

"

To największy sukces polskiego kina i potwierdzenie naszego głębokiego przekonania, że „Ida” zasługuje na wszystkie możliwe nagrody świata. […] Ten film potrafi poruszyć ludzi różnych kultur i różnych cywilizacji. […] "

Rami Malek w trakcie przemowy, Oscary 2019. fot. VALERIE MACON/AFP/East News
Rami Malek w trakcie przemowy, Oscary 2019. fot. VALERIE MACON/AFP/East News
Przeczytaj także Oscary 2019: Rami Malek spadł ze sceny po odebraniu Oscara
Natalia Nowecka
Tagi: Zimna wojna Paweł Pawlikowski Joanna Kulig Oscary 2019