22.01.2019 16:01

Oscary: Polskie filmy i twórcy, którzy dostali Oscara

22 stycznia 2019 roku poznaliśmy nominowanych do Oscarów. Dlatego postanowiliśmy cofnąć się o kilka lat i przyjrzeć się polskim filmom, które wygrały prestiżową nagrodę.

Oscary: Polskie filmy i twórcy, którzy dostali Oscara
foto: kadr z wideo

W 2019 roku dużo mówiło się na temat potencjalnych nominacji dla "Zimnej wojny" w kategorii "Najlepszego filmu nieanglojęzycznego", a także statuetki dla Joanny Kulig za rolę Zuli w dziele Pawła Pawlikowskiego. Aktorka niestety nie została nominowana, ale film Pawła Pawlikowskiego powalczy o 3 statuetki - za najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszego reżysera i najlepsze zdjęcia. Już w nocy 24 lutego 2019 roku dowiemy się, czy "Zimna wojna" otrzyma prestiżowe nagrody Akademii Filmowej i twórcy dołączą jednocześnie do polskich artystów, którzy już mają na koncie najważniejszą statuetkę w świecie filmu. Oto Polacy, którzy otrzymali Oscara. 

>> Zobacz także: Polskie filmy nominowane do Oscara, które nie zdobyły nagrody <<

1. Bronisław Kaper - "Lili" (1954)

Kompozytor zdobył statuetkę za ścieżkę dźwiękową do filmu "Lili", który powstał w 1953 roku. Łącznie produkcja była nominowana w 8 kategoriach, jednak tylko Kaper zakończył ceremonię z Oscarem w rękach. Oto fragment jego oscarowego dzieła:

2. Stefan Kudelski - honorowa nagroda za rozwój techniki nagrywania dźwięku (1978 i 1990)

Kudelski doczekał się aż 2 statuetek przyznanych za jego wkład w rozwój kinematografii - to wszystko dzięki rejestratorom dźwięku Nagra. Dzięki jakości wykonania i niezawodności Nagra podbiła rynek i wkrótce był to podstawowy typ magnetofonu używany przez reporterów radiowych, telewizyjnych i studia filmowe na całym świecie. Kudelski został uhonorowany najpierw w 1978 roku Nagrodą za Zasługi, a w 1990 roku nagrodą Gordona E. Sawyera. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał dwa Oscary - o kolejnym jeszcze wspomnimy. 

3. Zbigniew Rybczyński - "Tango" (1983)

Rybczyński zachwycił krytyków i Akademię Filmową w 1983 roku, gdy przedstawił im "Tango", krótkometrażowy film animowany przedstawiający losy wielu osób wchodzących kolejno do pokoju w bloku. Film Zbigniewa Rybczyńskiego zdobył nagrodę w kategorii "Najlepszego animowanego filmu krótkometrażowego". Trwający niespełna 10 minut obraz możemy zobaczyć w całości na YouTubie:

ZOBACZ TAKŻE: Złote Maliny 2019. Ogłoszono nominacje do tytułu najgorszego filmu roku

4. Janusz Kamiński - "Lista Schindlera" i "Szeregowiec Ryan" (1994, 1999)

Tak jak wspominaliśmy, Kudelski był pierwszym Polakiem, który wygrał dwie statuetki - drugim był znany polski operator Janusz Kamiński. On również otrzymał 2 Oscary - za zdjęcia do "Listy Schindlera" oraz "Szeregowca Ryana". Współpraca Kamińskiego ze Spielbergiem zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii Hollywood, a jego sukcesy spowodowały, że polscy operatorzy stali się bardzo doceniani i mile widziani w Krainie Snów.

5. Allan Starski i Ewa Braun - "Lista Schindlera" (1994)

Duet Polaków pracujących nad scenografią "Listy Schindlera" również został doceniony przez Akademię. Starski i Braun świetnie pomogli odwzorować Kraków z czasów II Wojny Światowej. Film łącznie zdobył 7 statuetek, natomiast był nominowany w 12 kategoriach. 

6. Andrzej Wajda - Oscar za całokształt twórczości (2000)

Zmarły w 2016 roku reżyser został uhonorowany za wkład w kulturę i całokształt twórczości - do jego najsłynniejszych dzieł należą w końcu "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza", które demaskowały patologie systemu komunistycznego. Z drugiej strony Wajda często wracał do symboliki i romantyzmu, tak doskonale znanym polskiemu społeczeństwu. Dzięki tej wszechstronności, jego kilkudziesięcioletnia kariera stała została w końcu nagrodzona najważniejszym wyróżnieniem w świecie filmu:

7. Roman Polański - "Pianista" (2003)

Film z Adrienem Brodym okazał się sukcesem nie tylko artystycznym, ale również komercyjnym - produkcja Polańskiego zarobiła ponad 120 milionów dolarów na całym świecie. "Pianista" był łącznie nominowany w 7 kategoriach, wygrał natomiast w 3 - statuetkę otrzymał Brody, scenarzysta Ronald Harwood oraz oczywiście Roman Polański, dla którego było to godne zwieńczenie hollywoodzkiej kariery:

ZOBACZ TAKŻE: Złote Maliny 2019: kiedy i gdzie obejrzeć transmisję live ZA DARMO?  

8. Jan A.P. Kaczmarek - "Marzyciel" (2005)

Johnny Depp, Dustin Hoffman i Kate Winslet - takie nazwiska możemy znaleźć w obsadzie filmu "Marzyciel", którego prawdziwą gwiazdą była jednak muzyka Jana Kaczmarka. Polski kompozytor otrzymał za ścieżkę dźwiękową do filmu Oscara w kategorii "Najlepsza muzyka oryginalna". Artysta był również nominowany do Złotych Globów. Tej nagrody nie zdobył:

9. "Piotruś i wilk" (2008)

Film jest adaptacją baśni muzycznej Siergieja Prokofjewa zatytułowanej "Piotruś i wilk". Fabuła opowiada o chłopcu Piotrusiu, który mieszka z Dziadkiem na odludziu. Chłopczyk z pomocą Ptaszka i Kaczuszki stawia czoła groźnemu Wilkowi. Wspólnie pokazują, że dzięki przyjaźni można przetrwać nawet w najbardziej brutalnym świecie. Film otrzymał statuetkę w kategorii najlepszego filmu animowanego krótkometrażowego:

10. "Ida" (2015)

Paweł Pawlikowski miał już okazję odbierać nagrodę za najlepszy film nieanglojęzyczny - wszystko dzięki "Idzie", dramatowi psychologicznemu opowiadającemu o kobiecie, która planuje wstąpić do zakonu. Na jaw wychodzi jednak prawda o jej przeszłości, co diametralnie zmienia jej życie. Film zdobył mnóstwo statuetek na zagranicznych festiwalach, ale największą nagrodą był zdecydowanie Oscar podczas ceremonii w 2015 roku.

11. "Zimna wojna" (2019)?

O tym, czy kolejny film Pawła Pawlikowskiego dostanie nagrody dowiemy się dopiero 24 lutego 2019 roku, bo właśnie wtedy odbędzie się ceremonia rozdania Oscarów. "Zimna wojna" doczekała się 3 nominacji - film jest nominowany w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny", Pawlikowski ma szansę na statuetkę dla najlepszego reżysera, a Łukasz Żal może wygrać za najlepsze zdjęcia. Niestety, Akademia pominęła w swoich nominacjach Joannę Kulig, która znajdowała się na oscarowej krótkiej liście.

Kamil Kacperski
Tagi: Oscary