Postapo zrealizowane w Polsce? Studenci katowickiej filmówki opowiedzą „Ostatnią bajkę o Ziemi”

Natalia Hluzow
28.02.2018 21:29
Postapo zrealizowane w Polsce? Studenci katowickiej filmówki opowiedzą „Ostatnią bajkę o Ziemi” Fot. materiały prasowe

„Ostatnia bajka o Ziemi” to krótkometrażowy film Magdaleny Seweryn i Igora Połaniewicza, młodych twórców z katowickiej szkoły filmowej, którzy postanowili opowiedzieć fascynującą historię, sięgając po konwencję rzadko spotykaną w polskim kinie.

Filmy takie jak ten nie należą do standardowych produkcji naszej rodzimej kinematografii. A jednak Magdalena Seweryn i Igor Połaniewicz, studenci operatorki z Katowic, zdecydowali się zaryzykować i zamiast po raz kolejny wykorzystywać klimat polskiej patologii, opowiedzieć o trudach i emocjach ludzi postawionych w zupełnie innej, ekstremalnej sytuacji. Bez hollywoodzkiego budżetu czy efektów specjalnych o oscarowym rozmachu zrealizowali kameralny, pięknie sfotografowany dramat o rodzinie, która jako jedyna przetrwała zagładę ludzkości.

6 Fot. foto: materiały prasowe

O czym jest „Ostatnia bajka o Ziemi”?

„Ostatnia bajka o Ziemi” to historia ojca i dwójki dzieci, którzy próbują odnaleźć się w postapokaliptycznej rzeczywistości. Skażenie powietrza nie pozwala im żyć na powierzchni, mieszkają więc w podziemnym bunkrze w lesie, a po świecie zewnętrznym poruszają się w specjalnych kombinezonach. Pomimo okoliczności, w jakich się znajdują, starają się wieść spokojne i uporządkowane życie. Jednak trudno o spokój, kiedy wokół siebie ma się pustkę, a przed sobą – bardzo niepewną przyszłość. Tym bardziej w momencie, gdy pozorną harmonię burzy niespodziewany sygnał „z zewnątrz”.

Film Magdy Seweryn i Igora Połaniewicza pod fasadą klimatycznego science fiction skrywa opowieść o relacjach międzyludzkich wystawionych na ekstremalną próbę. I choć problemy i wyzwania bohaterów różnią się od tych, z którymi zmagamy się na co dzień, ich pragnienia i lęki są bardzo bliskie każdemu z nas.

8 Fot. foto: materiały prasowe

Projekt młodych filmowców czeka na wsparcie

Zdjęcia do filmu zakończono już kilka miesięcy temu, jednak na razie zobaczyć można tylko powyższy teaser. By projekt mógł zostać w pełni ukończony i trafić do festiwalowego obiegu, a może i kinowej dystrybucji, jego twórcy potrzebują wsparcia, o które starają się za pośrednictwem platformy crowdfundingowej PolakPotrafi.pl. O swoim filmie i związanych z nim planach opowiadają w przygotowanym specjalnie w tym celu materiale wideo:

Autorką scenariusza i zdjęć do „Ostatniej bajki o Ziemi” jest Magdalena Seweryn. Film wyreżyserowała wspólnie z Igorem Połaniewiczem. Oboje są studentami Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, zwanego potocznie katowicką filmówką. W główne role w ich filmie wcielili się Sławomir Grzymkowski oraz Natalia i Igor Sztabińscy. Za scenografię odpowiada Kamila Pściuk-Glazer, zaś kostiumami i charakteryzacją zajęła się Magdalena Tarka.

7 Fot. foto: materiały prasowe

Gdzie kręcono polskie postapo?

Za wnętrza do filmu posłużył autentyczny bunkier strażacki na terenie Warszawy, w którym obecnie znajduje się Muzeum Obrony Cywilnej. W postapokaliptyczną przesteń wcielił się natomiast Kampinoski Park Narodowy, któremu twórcy na potrzeby realizowanego obrazu nadali mglisty i duszny klimat.

Z tak klimatyczną stroną wizualną, dopracowaną scenografią i fascynującą historią „Ostatnia bajka o Ziemi” ma szanse stać się wspaniałą wizytówką polskiego kina gatunkowego na świecie. Pod warunkiem, że twórcom uda się ukończyć film zgodnie z ich wizją artystyczną.

Antyradio.pl jest jednym z patronów medialnych projektu.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.