28.02.2018 21:29

Postapo zrealizowane w Polsce? Studenci katowickiej filmówki opowiedzą „Ostatnią bajkę o Ziemi”

„Ostatnia bajka o Ziemi” to krótkometrażowy film Magdaleny Seweryn i Igora Połaniewicza, młodych twórców z katowickiej szkoły filmowej, którzy postanowili opowiedzieć fascynującą historię, sięgając po konwencję rzadko spotykaną w polskim kinie.

Ostatnia bajka o Ziemi
foto: materiały prasowe

Filmy takie jak ten nie należą do standardowych produkcji naszej rodzimej kinematografii. A jednak Magdalena Seweryn i Igor Połaniewicz, studenci operatorki z Katowic, zdecydowali się zaryzykować i zamiast po raz kolejny wykorzystywać klimat polskiej patologii, opowiedzieć o trudach i emocjach ludzi postawionych w zupełnie innej, ekstremalnej sytuacji. Bez hollywoodzkiego budżetu czy efektów specjalnych o oscarowym rozmachu zrealizowali kameralny, pięknie sfotografowany dramat o rodzinie, która jako jedyna przetrwała zagładę ludzkości.

Ostatnia bajka o Ziemi

O czym jest „Ostatnia bajka o Ziemi”?

„Ostatnia bajka o Ziemi” to historia ojca i dwójki dzieci, którzy próbują odnaleźć się w postapokaliptycznej rzeczywistości. Skażenie powietrza nie pozwala im żyć na powierzchni, mieszkają więc w podziemnym bunkrze w lesie, a po świecie zewnętrznym poruszają się w specjalnych kombinezonach. Pomimo okoliczności, w jakich się znajdują, starają się wieść spokojne i uporządkowane życie. Jednak trudno o spokój, kiedy wokół siebie ma się pustkę, a przed sobą – bardzo niepewną przyszłość. Tym bardziej w momencie, gdy pozorną harmonię burzy niespodziewany sygnał „z zewnątrz”.

Film Magdy Seweryn i Igora Połaniewicza pod fasadą klimatycznego science fiction skrywa opowieść o relacjach międzyludzkich wystawionych na ekstremalną próbę. I choć problemy i wyzwania bohaterów różnią się od tych, z którymi zmagamy się na co dzień, ich pragnienia i lęki są bardzo bliskie każdemu z nas.

Ostatnia bajka o Ziemi

Projekt młodych filmowców czeka na wsparcie

Zdjęcia do filmu zakończono już kilka miesięcy temu, jednak na razie zobaczyć można tylko powyższy teaser. By projekt mógł zostać w pełni ukończony i trafić do festiwalowego obiegu, a może i kinowej dystrybucji, jego twórcy potrzebują wsparcia, o które starają się za pośrednictwem platformy crowdfundingowej PolakPotrafi.pl. O swoim filmie i związanych z nim planach opowiadają w przygotowanym specjalnie w tym celu materiale wideo:

Autorką scenariusza i zdjęć do „Ostatniej bajki o Ziemi” jest Magdalena Seweryn. Film wyreżyserowała wspólnie z Igorem Połaniewiczem. Oboje są studentami Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, zwanego potocznie katowicką filmówką. W główne role w ich filmie wcielili się Sławomir Grzymkowski oraz Natalia i Igor Sztabińscy. Za scenografię odpowiada Kamila Pściuk-Glazer, zaś kostiumami i charakteryzacją zajęła się Magdalena Tarka.

Ostatnia bajka o Ziemi

Gdzie kręcono polskie postapo?

Za wnętrza do filmu posłużył autentyczny bunkier strażacki na terenie Warszawy, w którym obecnie znajduje się Muzeum Obrony Cywilnej. W postapokaliptyczną przesteń wcielił się natomiast Kampinoski Park Narodowy, któremu twórcy na potrzeby realizowanego obrazu nadali mglisty i duszny klimat.

Z tak klimatyczną stroną wizualną, dopracowaną scenografią i fascynującą historią „Ostatnia bajka o Ziemi” ma szanse stać się wspaniałą wizytówką polskiego kina gatunkowego na świecie. Pod warunkiem, że twórcom uda się ukończyć film zgodnie z ich wizją artystyczną.

Antyradio.pl jest jednym z patronów medialnych projektu.

Natalia Hluzow
Tagi: News Ostatnia bajka na Ziemi postapo