07.04.2016 10:42

PISF dofinansował 9 filmów fabularnych

Poznaliśmy tytuły filmów, które dostały dofinansowanie ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jakie dzieła trafią na nasze ekrany?

PISF dofinansował 9 filmów fabularnych
foto: pisf.pl

W grudniu 2015 roku narosło dużo kontrowersji wokół decyzji Piotra Glińskiego co do składu komisji eksperckich, które mają decydować o tym, jakie projekty dostaną pieniądze od PISF na ich realizację. Wśród ekspertów, którzy podjęli decyzję o wsparciu pełnych metraży na 2016 rok, znaleźli się: Ryszard Bugajski, Mariusz Grzegorzek, Jan Jakub Kolski, Wojciech Nowak, Magdalena Piekorz oraz Alessandro Leone, włoski producent mający na koncie zmiażdżoną przez krytykę „Bitwę pod Wiedniem”.

Poniżej możecie się zapoznać z listą dofinansowanych projektów:

pisf

Są to wyniki sesji nr 1/2016. Przypominamy, że PISF stosuje dwuetapowy model selekcji, którego celem jest wybór najbardziej obiecujących projektów. Na pierwszym etapie komisje starają się wyselekcjonować najbardziej interesujące pomysły, które następnie podlegają dalszej ocenie. Drugi etap to podjęcie decyzji o dofinansowaniu i ustalenie przyznanej kwoty. Wybiera się również dzieła, które zasługują na zaangażowanie Instytutu w pierwszej kolejności.

Wcześniej podjęto ustalenia o dofinansowaniu filmów dokumentalnych. W komisji oceniającej znaleźli się Jacek Bławut, Maria Dłużewska, Anna Ferens, Marcel Łoziński, Wojciech Staroń i Andrzej Wyrozębski, którzy wsparli poniższe projekty:

pisf2

Najwyżej ocenione dokumenty to:

  • „Love Express - niezwykły przypadek Waleriana Borowczyka” - tytułowa postać to europejski twórca kina określanego, jako erotyczne.
  • „Szybszy niż Bill” - obraz o Jacku Karpińskim, żołnierzu Szarych Szeregów. To on stworzył pierwszy polski minikomputera K-202. Reżyserem obrazu będzie wnuczka bohatera, Paulina Gawęcka.
  • „Gruba” - Obraz kobiet pracujących fizycznie w starej kopalni Rydułtowy.
  • „Sztuka zrozumienia” - twórca pokazuje zajęcia japońskich studentów polonistyki.
  • „Kto napisze naszą historię?” - projekt Roberty Grossman o Emanuelu Ringelblumie, który stworzył i ukrył archiwum warszawskiego getta.

Liczymy na to, że podjęte decyzje okazały się słuszne, a twórcy filmowi nas nie zawiodą.

Cieszycie się z tego jacy reżyserzy zostali wsparci przez PISF?

Robert Skowronski
Tagi: News