Paweł Pawlikowski pochwalił Taco Hemingwaya w wywiadzie dla brytyjskiej gazety

Maciej Koprowicz
29.08.2018 15:20
Paweł Pawlikowski pochwalił Taco Hemingwaya w wywiadzie dla brytyjskiej gazety Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS, Aneta Kwiatkowska/East News

Czy polski filmowiec rozsławi na świecie najpopularniejszego nadwiślańskiego rapera? Dzięki reżyserowi „Idy” i „Zimnej wojny” o Taco Hemingwayu dowiedzieli się Brytyjczycy.

Paweł Pawlikowski to od kilku lat najgłośniejsze nazwisko w polskim kinie. Reżyserowana przez niego „Ida” w 2015 jako pierwszy polski film otrzymała Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Z kolei „Zimna wojna” zachwyciła krytyków na tegorocznym festiwalu w Cannes, a sam Pawlikowski otrzymał we Francji nagrodę za najlepszą reżyserię.

Dzięki roli w filmie filmowy świat zwrócił uwagę także na odtwórców głównych ról – Joannę Kulig i Tomasza Kota. O tym drugim mówiło się nawet, że ma zagrać w nowym filmie o Jamesie Bondzie. Kto wie, może dzięki Pawlikowskiemu światową sławę zyska jeszcze jeden polski artysta?

Paweł Pawlikowski chwali Taco Hemingwaya

Brytyjski dziennik „The Guardian” przeprowadził z reżyserem „Zimnej wojny” wywiad, w którym zapytał go o filmy, książki i muzykę, które są niego ostatnio „na radarze”. W kategorii „muzyka” Pawlikowski wymienił rapera, który bije w Polsce rekordy popularności – Taco Hemingwaya. Filmowiec mówił o nim „Guardianowi”:

Nigdy nie słyszałem o Taco Hemingwayu, ale okazało się, że jest kultową postacią wśród młodych ludzi w Polsce. Jego agent zadzwonił do mnie, ponieważ Taco chciał wykorzystać dialog z „Zimnej wojny” w jednej ze swoich piosenek, zatytułowanej „4am In Girona”. Posłuchałem kilku jego utworów i pomyślałem, że są świetne – jego muzyka ma transowy klimat, ale przede wszystkim [Taco] jest bardzo pomysłowy, jeśli chodzi o teksty i ma coś do powiedzenia.

Taco Hemingway – nawiązania popkulturowe na „Cafe Belga”

13 lipca 2018 ukazał się drugi solowy album Taco, zatytułowany „Cafe Belga”. W tekstach piosenek z płyty znalazły się liczne nawiązania popkulturowe, nie tylko do „Zimnej wojny”. Filip Szcześniak rapuje na niej między innymi o Beatlesach, Coldplay, U2, Santanie i Stanleyu Kubricku.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.