Pennywise został chłopakiem Babadooka. Jak klaun z „Tego” stał się ikoną LGBT?

Sergiusz Kurczuk
15.09.2017 12:44
Pennywise został chłopakiem Babadooka. Jak klaun z „Tego” stał się ikoną LGBT? Fot. EastNews/Marco Grob, kadr z filmu

Środowiska LGBT mają nowego bohatera wprost z kinowego ekranu. Mowa o klaunie Pennywise z ostatniej ekranizacji powieści grozy Stephena Kinga „To”. 

Kolejna postać z dobrego, współczesnego horroru, stała się ikoną dla osób LGBT. Jakiś czas temu pisaliśmy o Babadooku, który został okrzyknięty gejowskim symbolem. Chociaż wszystko zaczęło się od pomyłki platformy Netflix, obecnie zła siła z filmu Jennifer Kent poważnie postrzegana jest w kategoriach queer. Wygląda na to, że do grona homoseksualnych bohaterów kina grozy, dołącza Pennywise z filmu na podstawie książki Kinga „To”. Wyobraźcie sobie Pennywise'a z tęczowym balonikiem w dłoni. Pasuje, prawda?

Osoby LGBT przez wiele lat na próżno szukały reprezentantów swojego środowiska w kinie. Przez dekady wszystko opierało się jedynie na podtekstach. Nic dziwnego, że wszyscy zaznajomieni z pojęciem queer, tak często znajdują, nawet nie zawsze świadomie umieszczone odniesienia do LGBT w wielu filmach, a szczególnie horrorach. Queer jest silnie związane z estetyką kampu często obecną w kinie grozy. Pennywise również się w nią wpisuje. Przerysowany makijaż, dziwaczna fryzura, strój nawiązujący do epoki elżbietańskiej, nawet fakt, że jest zepchnięty na margines, bo mieszka w kanałach - to wszystko elementy queerowe widoczne dla osób LGBT. Dla wielu widzów Pennywise jest uosobieniem drag queen. Poza tym warto pamiętać, że Tim Curry, który wcielił się w Pennywise'a w ekranizacji z 1990 roku od dawna uchodzi za ikonę LGBT, dzięki roli w kultowym filmie „The Rocky Horror Picture Show.  

Szukanie własnego odbicia w głównych bohaterach horrorów jest również formą zwrócenia kierunku lęków homofobicznego społeczeństwa w stronę ich źródła. Nie bez powodu na pierwszej Paradzie Równości w Nowym Jorku z 1970 roku, aktywistka Donna Gottschalk pojawiła się z transparentem głoszącym hasło: „Jestem twoim najgorszym strachem, jestem twoją największą fantazją.

Szybko dostrzeżono więc w bohaterze „Tego” elementy tożsamościowe osób LGBT. W sieci pojawił się rysunek, na którym widzimy radosnych Pennywise'a i Babadooka, trzymających się za ręce. Klaun dzierży w dłoni baloniki w kolorach tęczy. Jak zauważa autorka ilustracji, para wyrusza na randkę, by zjeść naleśniki i straszyć dzieci

Odarcie przerażających postaci z ich okropności za pomocą błysku cekinów i kampowej estetyki, to częsty zabieg queerowej popkultury, który pomaga sprzeciwić się bigoteryjnym członkom społeczeństwa. Poza tym, na pewno pomoże wszystkim osobom, które przez ostatnie miesiące uciekają z pokoju, za każdym razem, gdy na ekranie telewizora pojawia się zapowiedź „Tego”. W końcu jedną z metod walki ze strachem jest wyśmianie go. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.