15.09.2017 12:44

Pennywise został chłopakiem Babadooka. Jak klaun z „Tego” stał się ikoną LGBT?

Środowiska LGBT mają nowego bohatera wprost z kinowego ekranu. Mowa o klaunie Pennywise z ostatniej ekranizacji powieści grozy Stephena Kinga „To”. 

Pennywise został chłopakiem Babadooka. Jak klaun z „Tego” stał się ikoną LGBT?
foto: EastNews/Marco Grob, kadr z filmu

Kolejna postać z dobrego, współczesnego horroru, stała się ikoną dla osób LGBT. Jakiś czas temu pisaliśmy o Babadooku, który został okrzyknięty gejowskim symbolem. Chociaż wszystko zaczęło się od pomyłki platformy Netflix, obecnie zła siła z filmu Jennifer Kent poważnie postrzegana jest w kategoriach queer. Wygląda na to, że do grona homoseksualnych bohaterów kina grozy, dołącza Pennywise z filmu na podstawie książki Kinga „To”. Wyobraźcie sobie Pennywise'a z tęczowym balonikiem w dłoni. Pasuje, prawda?

Osoby LGBT przez wiele lat na próżno szukały reprezentantów swojego środowiska w kinie. Przez dekady wszystko opierało się jedynie na podtekstach. Nic dziwnego, że wszyscy zaznajomieni z pojęciem queer, tak często znajdują, nawet nie zawsze świadomie umieszczone odniesienia do LGBT w wielu filmach, a szczególnie horrorach. Queer jest silnie związane z estetyką kampu często obecną w kinie grozy. Pennywise również się w nią wpisuje. Przerysowany makijaż, dziwaczna fryzura, strój nawiązujący do epoki elżbietańskiej, nawet fakt, że jest zepchnięty na margines, bo mieszka w kanałach - to wszystko elementy queerowe widoczne dla osób LGBT. Dla wielu widzów Pennywise jest uosobieniem drag queen. Poza tym warto pamiętać, że Tim Curry, który wcielił się w Pennywise'a w ekranizacji z 1990 roku od dawna uchodzi za ikonę LGBT, dzięki roli w kultowym filmie „The Rocky Horror Picture Show.  

Szukanie własnego odbicia w głównych bohaterach horrorów jest również formą zwrócenia kierunku lęków homofobicznego społeczeństwa w stronę ich źródła. Nie bez powodu na pierwszej Paradzie Równości w Nowym Jorku z 1970 roku, aktywistka Donna Gottschalk pojawiła się z transparentem głoszącym hasło: „Jestem twoim najgorszym strachem, jestem twoją największą fantazją.

Szybko dostrzeżono więc w bohaterze „Tego” elementy tożsamościowe osób LGBT. W sieci pojawił się rysunek, na którym widzimy radosnych Pennywise'a i Babadooka, trzymających się za ręce. Klaun dzierży w dłoni baloniki w kolorach tęczy. Jak zauważa autorka ilustracji, para wyrusza na randkę, by zjeść naleśniki i straszyć dzieci

Odarcie przerażających postaci z ich okropności za pomocą błysku cekinów i kampowej estetyki, to częsty zabieg queerowej popkultury, który pomaga sprzeciwić się bigoteryjnym członkom społeczeństwa. Poza tym, na pewno pomoże wszystkim osobom, które przez ostatnie miesiące uciekają z pokoju, za każdym razem, gdy na ekranie telewizora pojawia się zapowiedź „Tego”. W końcu jedną z metod walki ze strachem jest wyśmianie go. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: To Babadook