Peter Jackson zrealizuje nowatorski dokument o I Wojnie Światowej

Natalia Hluzow
24.01.2018 11:29
Peter Jackson zrealizuje nowatorski dokument o I Wojnie Światowej Fot. kadr z wideo

Słynny twórca „Władcy Pierścieni” i „Hobbita” postanowił powrócić ze świata fantasy i zająć się prawdziwą historią. 

Peter Jackson, który dotychczas przenosił na ekran wielkie wojny toczone w Śródziemiu, postanowił zabrać się za film o autentycznym konflikcie zbrojnym i to jednym z największych, jakie widział świat. Swój dokument o I Wojnie Światowej zrealizuje z okazji setnej rocznicy jej zakończenia. Nie będzie to jednak zwykły film dokumentalny, lecz dzieło wykorzystujące możliwości, jakich nie mieli dokumentaliści sprzed 100 lat.

I Wojna Światowa w 3D i w kolorze

Tworząc swój nowy film, reżyser „Władcy Pierścieni” będzie czerpał z materiałów pochodzących z archiwów BBC oraz londyńskiego Imperial War Museum. Jest to o tyle interesujące, że większość z nich nie była do tej pory publicznie prezentowana. Jackson planuje jednak pójść o krok dalej i nie tylko wykorzystać niepublikowane wcześniej materiały, ale także odrestaurować je, ręcznie pokolorować oraz nadać im efekt 3D. Takie unowocześnianie archiwalnych materiałów jest elementem oficjalnego programu obchodów 100-lecia I Wojny Światowej, organizowanych pod hasłem „14-18 NOW” i wspieranych przez Brytyjski Fundusz Loteryjny, Radę Sztuki i Ministerstwo Kultury.

Jak wspomina Jenny Waldman, dyrektor projektu „14-18 NOW”:

Kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się z Peterem, powiedział, że chciałby stworzyć film, który przywołałby doświadczenia I Wojny Światowej i przybliżył je dzisiejszej młodzieży, co jest dokładnie naszym celem w tym sezonie 14-18 NOW. Jesteśmy zachwyceni, mogąc pracować z tak wyjątkowym filmowcem nad tą przełomową produkcją i wizjonerskim projektem, który pozwoli wszystkim uczniom szkół średnich zobaczyć ten film.

Sam Jackson również jest niezwykle podekscytowany całym przedsięwzięciem. Jak powiedział:

Robimy film, który nie jest czymś, czego zwyczajnie spodziewamy się po tematyce I Wojny Światowej. Robimy film prezentujący niesamowite materiały, w których ludzie wręcz wychodzą z ekranu. Ci ludzie zostaną w tym filmie przywróceni do życia. (...) Producenci przebrnęli przez setki godzin wywiadów z weteranami, by skupić się na prywatnych doświadczeniach ludzi zaangażowanych w wojnę. Dlatego nasz film pokaże to doświadczenie - jak to jest walczyć na wojnie, a nie strategie czy walki. 

Pełnej wypowiedzi reżysera możecie posłuchać w zamieszczonym materiale:

Gdzie i kiedy będzie można zobaczyć dokument Jacksona o I Wojnie Światowej?

Film nie ma jeszcze tytułu, jednak ma już datę światowej premiery. Pierwszy pokaz ma odbyć się jesienią 2018 roku podczas BFI London Film Festival. Następnie dokument Jacksona będzie emitowany na kanale BBC One wraz z zakulisowym materiałem zawierającym rozmowy z Jacksonem oraz informacje o procesie powstawania filmu.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.