Pierwsze recenzje "Smętarza dla zwierzaków". Czy horror pobije sukces filmu "To"?

Sergiusz Kurczuk
05.04.2019 11:38
Pierwsze recenzje "Smętarza dla zwierzaków". Czy horror pobije sukces filmu "To"? Fot. kadr z filmu Smętarz dla zwierzaków

Amerykańscy krytycy filmowi mieli okazję obejrzeć najnowszą adaptację słynnej książki Stephena Kinga pod tytułem "Smętarz dla zwierzaków". Jak ocenili horror?

Stephen King zdobył popularność nie tylko wśród miłośników powieści grozy. Od wielu lat filmowcy sięgają po jego dzieła, by zaprezentować widzom przerażające horrory. Wystarczy wymienić "Lśnienie", "Carrie", "Mgłę", "1408" czy hit roku 2017 pod tytułem "To". Książka "Smętarz dla zwierzaków" została już przeniesiona na duży ekran w roku 1989 i kilka lat później doczekała się kontynuacji, ale już niedługo zobaczymy nową wersję historii o stracie i nieumarłych dzieciach. Twórcy nowego "Smętarza dla zwierzaków" postanowili zmienić nieco pewne wątki fabularne, co spotkało się z dość ostrą krytyką radykalnych fanów Kinga. Trudno jednak oceniać cały film na podstawie zwiastunów. Jak dziennikarze filmowi ocenili horror w reżyserii Kevina Kolscha i Dennisa Widmyera?

Przeczytaj także

"Smętarz dla zwierzaków" - pierwsze recenzje filmu

Amerykańscy krytycy filmowi mieli okazję zobaczyć już najnowszy remake "Smętarza dla zwierzaków". Czy warto wybrać się na nową produkcję opartą na książce Kinga? Sean O’Connell z portalu Cinema Blend ma mieszane uczucia. Przyznał horrorowi 3,5 z 5 gwiazdek.

Fabularnie "Smętarz dla zwierzaków" nie jest dla wszystkich. To film mroczny i smutny, przejmujący i skomplikowany. Dla fanów, mających ochotę na szwendanie się po nawiedzonych ziemiach twórczości Kinga, ta adaptacja będzie wartościową i nową wycieczką przez labirynt jaskiń umysłu pisarza.

Perri Nemiroff z serwisu Collider podkreśla szczególe wysoki poziom grozy obecny w filmie. Według recenzji dziennikarki nowy "Smętarz dla zwierzaków" zasługuje na 5 z minusem.

"Smętarz dla zwierzaków" nie usiłuje być łatwym i prostym filmem dla mas. Podobnie jak materiał źródłowy, film oferuje prawdziwą grozę, która przerazi Was do szpiku kości i pozostawi w tym stanie na długo po seansie.

Nie wszyscy są jednak tak pozytywnie nastawieni do nowego horroru. Britt Hayes z IndieWire oceniła film na 4 z minusem.

Nowa wersja odniosła sukces w miejscach, w których film z 1989 roku zwiódł, dając widzom zakończenie, które głęboko odbija się echem po seansie, jak książkowy oryginał.

Podobne zdanie na temat zakończenia "Smętarza dla zwierzaków" ma Monica Castillo z portalu The Wrap.

To przerażająca historia o śmierci, która pozostawia publiczność z wieloma przemyśleniami na długo po tym, jak z ekranu znikną napisy końcowe. Zwrot akcji prowadzi do zupełnie nowego zakończenia, które jest warte uwagi.

Nie wszystkim jednak sam film i odstępstwa od oryginału przypadły do gustu. Nikki Baughan z serwisu Screen Daily ma odmienne zdanie na temat nowej wersji "Smętarza dla zwierzaków".

Wszystko jest zatopione głęboko w bagnie horrorowych klisz - jampscare'y, przerażające dzieciaki, dosadne nagłówki z gazet - to powoduje, że ten film jest tylko kolejnym średnim remakiem horroru.

Negatywne recenzje są jednak w mniejszości. Chris Evangelista ze Slashfilm uważa, że zmiany wyszły na lepsze oryginalnej historii, a całość jest powiew świeżości w kinie grozy.

Reżyserzy Kevin Kolsch i Dennis Widmyer wzięli strach stworzony przez Kinga i przekuli go w coś świeżego, ekscytującego i naprawdę przerażającego. "Smętarz dla zwierzaków" jest jedną z najlepszych adaptacji książek Kinga, jakie kiedykolwiek powstały.

Powyższe recenzje podsumowuje dość wysoka ocena na serwisie Rotten Tomatoes. Film został oceniony na 79%. Oznacza to, że nowy "Smętarz dla zwierzaków" wpisuje się w renesans horrorów rozpoczęty w 2017 roku.

"Smętarz dla zwierzaków" - kiedy premiera?

Kiedy zwykli zjadacze chleba będę mogli przekonać się na własne oczy, czy ich wrażenia pokrywają się z recenzjami ekspertów? Polscy fani horroru będę musieli poczekać jeszcze kilka tygodni. "Smętarz dla zwierzaków" trafi do polskich kin 3 maja 2019 roku. W lecie tego samego roku zobaczymy 2. część filmu "To". Który film na podstawie twórczości Kinga okaże się straszniejszy? Przekonamy się za jakiś czas.

>>Zobacz też: Pennywise na nowych zdjęciach z planu „To: Rozdział 2”<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.