Pierwsze wydanie "Harry'ego Pottera" sprzedane za ogromną kwotę

11.10.2019 13:09
Pierwsze wydanie "Harry'ego Pottera" sprzedane za ogromną kwotę Fot. materiały promocyjne/Warner Bros.

Egzemplarz pierwszego wydania powieści J.K. Rowling "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" okazał się bardzo wartościowym artefaktem. Ile kosztowała książka?

Zanim seria "Harry Potter" zyskała ogólnoświatową sławę, na wiele lat przed filmowymi adaptacjami cyklu książek autorstwa J.K. Rowling, historia młodego czarodzieja była tylko jedną z wielu pozycji fantasy dla młodzieży. Pierwsze wydanie powieści "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" ukazało się jedynie w 500 egzemplarzach. Jeden z nich został ostatnio sprzedany za bardzo wysoką stawkę, której nie powstydziłby się gobliny z banku Gringotta.

"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" - ile kosztuje pierwsze wydanie książki?

Jak donosie BBC News, ostatnio odbyła się aukcja prawdziwego białego kruka. Pierwsze egzemplarze książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" trafiły głównie do bibliotek. Jednak pewien bibliofil postanowił zatrzymać książkę z 1997 roku i umieścił ją na ponad 20 lat w walizce. Dzięki temu powieść w niemal idealnym stanie spieniężył za ponad 50 tysięcy euro. Początkowo książka miała być spadkiem dla rodziny niedawnego właściciela. Kiedy jednak dowiedział się, za ile kupiono inny egzemplarz pierwszego wydania (28 500 euro), postanowił wystawić książkę na aukcję.

Przeczytaj także

Licytacja odbyła się w Hanson’s Auctioneer. Właściciel liczył, że za książkę zgarnie od 25 do 30 tysięcy funtów. Prawdopodobnie zadziałała jednak magia i finalna kwota była o wiele wyższa. Ostateczna cena wynosiła 46 tysięcy funtów, co w przeliczeniu na polską walutę wynosi około 225 tysięcy złotych. Po doliczeniu podatku kupiec musiał zapłacić ponad 57 tysięcy funtów. Oryginalne wydanie poza datą, różni się od kolejnych dwoma błędami. Do tej pory na aukcję wystawiono 12 egzemplarzy pierwszego wydania książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", w tym jeden z autografem J.K. Rowling.

Przeczytaj także

Zanim książka zyskała uznanie czytelników, została zalana negatywnymi recenzjami. Po 22 latach od premiery pierwszej powieści nikt nie ma jednak wątpliwości, że cykl stworzony przez brytyjską pisarkę to góra złota. Przychód z samych filmów w latach 2001-2016 wynosi ponad 7 miliardów dolarów. Chociaż książkowe i filmowe przygody Harry'ego Pottera dobiegły już końca, Warner Bros. stworzył serię spin-offów "Fantastyczne zwierzęta". Poza tym w ostatnich latach powstały dwie gry mobilne osadzone w czarodziejskim świecie - Harry Potter: Hogwarts Mystery i Harry Potter: Wizards Unite. Wygląda na to, że Chłopiec, który przeżył, będzie przynosił zyski jeszcze przez wiele lat. 

Przeczytaj także

Zobacz też: Gwiazdor "Harry'ego Pottera" jest otwarty na powrót do swojej roli

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.