16.10.2018 16:48

Piotr Adamczyk jako prezydent Polski w amerykańskim serialu bada sprawę blackmetalowca-neonazisty z polskiego parlamentu

Był już papieżem, Fryderykiem Chopinem i Witoldem Urbanowiczem. Tym razem wcielił się w prezydenta Polski, do którego rząd USA zwraca się w sprawie przedstawiciela polskiej prawicowej partii zamieszanego w zamach na Biały Dom.

Piotr Adamczyk Madam Secretary
foto: kadr z serialu „Madam Secretary”

W ostatnim czasie coraz głośniej robi się o występach znanych polskich aktorów w zagranicznych produkcjach. Niedawno ogłaszaliśmy, że Joanna Kulig wystąpi w amerykańskim serialu „Hanna”, a Tomasz Kot i Zofia Wichłacz wezmą udział w „World on Fire”, nowym projekcie BBC o II wojnie światowej. Teraz swoim angażem w amerykańskiej produkcji „Madam Secretary” pochwalił się Piotr Adamczyk.

Aktor wcielił się w nie byle kogo, bo w samego prezydenta Polski. Jednak jeszcze bardziej ciekawy, niż jego udział w serialu, jest polski wątek w najnowszym odcinku „Madam Secretary”.

„Madam Secretary”: Blackmetalowiec-neonazista w polskim parlamencie

„Madam Secretary” to amerykański serial z gatunku political fiction, którego tytułową bohaterką jest Elizabeth McCord – była analityczka CIA i profesor politologii. McCord niespodziewanie zostaje sekretarz stanu, co zmusza ją do godzenia obowiązków państwowych z życiem prywatnym. W każdym odcinku bohaterka angażuje się w trudne do rozwiązania konflikty i relacje dyplomatyczne, by utrzymać pokój na świecie.

W najnowszym, 2. odcinku 5. sezonu serialu pt. „The Chaos Game”, który został wyemitowany w USA 14 października 2018, Elizabeth McCord musi uporać się z tematem zamachu na Biały Dom. CIA odkrywa, że sprawca powiązany jest z… polskim politykiem skrajnej prawicy o nastawieniu antyimigracyjnym, antymuzułmańskim i antysemickim, Alekiem Starowolskim, który – jak opisuje główna bohaterka – niegdyś był liderem blackmetalowej kapeli, po czym dostał się do parlamentu.

By zbadać sprawę, przedstawiciele władz USA kontaktują się z Józefem Demko, prezydentem Polski, w którego wciela się właśnie Piotr Adamczyk. W trakcie dochodzenia, współpracownicy pani sekretarz stanu odkrywają jeszcze jedną zadziwiającą rzecz – w związku z zakazem używania nazistowskich symboli w Polsce, neonaziści znad Wisły używają… flagi Konfederatów z czasów wojny secesyjnej.

Madam Secretary polscy neonaziści

„Madam Secretary” nie jest pierwszym amerykańskim serialem, który przedstawia Polskę w negatywnym świetle. W 7. sezonie serialu „Homeland” nasz kraj pojawił się obok Turcji, Węgier, Filipin i Nikaragui jako państwo, w którym umiera demokracja.

Zagraniczne produkcje z udziałem Piotra Adamczyka

Udział w najnowszym odcinku „Madam Secretary” to nie jedyna zagraniczna rola Piotra Adamczyka. Aktor pojawił się też w serialu „Odpowiednik”, a już niebawem będziemy mogli zobaczyć go w międzynarodowej produkcji, będącej nową wersją „Imienia róży”.

Natalia Hluzow
Tagi: News Piotr Adamczyk