Piotr Głowacki jako "Mistrz" z Auschwitz. Zobacz zwiastun filmu o Tadeuszu Pietrzykowskim

27.01.2021 14:02
Mistrz Fot. Robert Pałka/materiały prasowe Galapagos Films

Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski "boksował Niemców, jak chciał, biorąc na ringu odwet za to, co inni dostali na polu" napisał niegdyś Tadeusz Borowski. Teraz o wyjątkowym pięściarzu z Auschwitz nakręcono film, który jeszcze w tym roku trafi na ekrany polskich kin. Zobacz zwiastun "Mistrza".

"Mistrz" to nadchodzący polski film debiutującego Macieja Barczewskiego, który opowie wyjątkową historię Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego - warszawskiego pięściarza walczącego o przetrwanie w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Zwiastun produkcji zapowiada emocjonującą lekcję historii.

Polecamy

"Mistrz": Piotr Głowacki jako Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski

Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski urodził się w 1917 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny inteligenckiej. Swoją karierę bokserską rozpoczął już jako gimnazjalista. W jej trakcie zdobył tytuł mistrza Warszawy w wadze koguciej, a także wicemistrza Polski. 

Jeszcze tkwi tu pamięć o numerze 77, który niegdyś boksował Niemców, jak chciał, biorąc na ringu odwet za to, co inni dostali na polu.

Tadeusz Borowski

Po wybuchu II wojny światowej włączył się w obronę Warszawy. Po kapitulacji próbował przedostać się do Francji i wstąpić do wojska polskiego. Został jednak aresztowany przez żandarmerię węgierską i przekazany Niemcom, którzy przetrzymywali go w kilku więzieniach, by ostatecznie deportować go do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau pierwszym transportem 14 czerwca 1940 roku. Na miejscu został oznaczony numerem 77. Pierwszą walkę w Auschwitz stoczył w 1941 roku, wygrywając z niemieckim kapo. W sumie podczas 3-letniego pobytu w obozie stoczył kilkadziesiąt zwycięskich walk. Walcząc na ringu, manifestował swój opór wobec oprawców, stając się jednym z żywych symboli walki z nazistowskim terrorem, obok takich postaci jak rotmistrz Pilecki czy Maksymilian Kolbe, których znał zresztą osobiście.

MISTRZ_FOT. ROBERT PAŁKA_3_Easy-Resize.com Fot. Robert Pałka/materiały prasowe Galapagos Films
Polecamy

"Mistrz": Zwiastun filmu o Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim

"Mistrz" to obraz, który łączy opowieść o niezwykłym człowieku z refleksją na temat sensu nadziei w sytuacjach skrajnych. Ale również ceny, którą niekiedy przychodzi nam za taką nadzieję zapłacić - mówi o swoim filmie reżyser Maciej Barczewski. Zobaczcie zwiastun produkcji:

Dystrybutor filmu zapowiada, że biografia Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego to historia godna Oscara. Trzeba przyznać, że losy warszawskiego pięściarza, który zwyciężał na ringu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, były niezwykłe, a zwiastun "Mistrza" prezentuje się naprawdę dobrze i pozwala mieć nadzieję na bardzo emocjonującą lekcję historii. Pytanie tylko, czy twórcy "Mistrza" postawili na (często brutalną) szczerość w podejściu do tematyki obozowej (tak jak przed ponad trzydziestu laty zrobił to Leszek Wosiewicz w swoim "Kornblumenblau"), czy wzorem wielu poprzedników postanowili pławić się w patosie i martyrologii... Jeśli zdecydowali się na mniej wydeptaną ścieżkę, "Mistrz" faktycznie ma szanse stać się jednym z najważniejszych polskich filmów ostatnich lat. Czy jednak znaleźli w sobie tyle odwagi co Wosiewicz w 1988 roku? Przekonamy się już 3 września 2021.

MISTRZ_FOT. ROBERT PAŁKA_1_Easy-Resize.com Fot. Robert Pałka/materiały prasowe Galapagos Films

"Mistrz": obsada i twórcy

Historię "Teddy'ego" na ekran postanowił przenieść debiutujący Maciej Barczewski. W roli tytułowego bohatera obsadził on Piotra Głowackiego, znanego m.in. z filmów "80 milionów", "Bogowie" czy seriali "Nieobecni" i "W głębi lasu". W obsadzie "Mistrza" znaleźli się także Grzegorz Małecki ("Kurier"), Marcin Bosak ("W ciemności"), Marian Dziędziel ("Dom zły"), Piotr Witkowski ("Proceder"), Rafał Zawierucha ("Pewnego razu...w Hollywood"), Marcin Czarnik ("Syn Szawła") i Jan Szydłowski ("Planeta Singli"). Autorem zdjęć jest Witold Płóciennik ("Ikar. Legenda Mietka Kosza") nagrodzony na festiwalu w Gdyni. Scenografię przygotowała natomiast laureatka Emmy - Ewa Skoczkowska ("Hindenburg: The Untold Story"). Za muzykę odpowiada Bartosz Chajdecki ("Bogowie"), zaś producentami filmu są Krzysztof Szpetmański i Leszek Starzyński z Iron Films. "Mistrz" powstał w koprodukcji z Telewizją Polską, Cavatina GW, Hardkop, Moovi i jest współfinansowany przez PISF. Dystrybucją zajmuje się firma Galapagos Films.

W grudniu 2020 roku "Mistrz" wziął udział w Konkursie Głównym 45. FPFF w Gdyni. W związku z pandemią koronawirusa, ogólnopolską premierę filmu przełożono na 3 września 2021.

Polecamy
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.