Plakat „Kleru” rozszarpany w Poznaniu. Masowa histeria przybiera na sile

Natalia Hluzow
25.09.2018 15:14
Plakat „Kleru” rozszarpany w Poznaniu. Masowa histeria przybiera na sile Fot. plakat filmu "Kler"

Przeciwnicy „Kleru” zaczynają dawać upust swojej agresji już nie tylko w mediach społecznościowych, ale także na ulicy. W Poznaniu doszło do rozszarpania wielkoformatowego plakatu promującego nowy film Wojciecha Smarzowskiego.

Podczas gdy kolejne miasteczka wycofują się z projekcji „Kleru” z politycznych, religijnych czy też znanych tylko władzom powodów, w dużych miastach przeciwnikom filmu Smarzowskiego pozostają próby bojkotu. Na placu Trzech Krzyży w Warszawie rozrzucono ulotki przeciwko finansowaniu „Kleru” z publicznych pieniędzy, zaś w Poznaniu rozszarpano billboard promujący film. Jakie formy protestu przygotowano na dzień premiery „Kleru”? Wolimy chyba nie wiedzieć...

Billboard „Kleru” zniszczony - wandalizm czy walka z filmem Smarzowskiego?

Choć „Kler” Wojciecha Smarzowskiego wciąż nie miał jeszcze ogólnopolskiej premiery, w mediach społecznościowych już od kilku tygodni trwa prawdziwa wojna o to, czy jest to film dobry czy zły, mądry czy głupi, wartościowy czy obelżywy... Co ciekawe, toczą ją w dużej mierze osoby, które najnowszego dzieła Wojciecha Smarzowskiego nie widziały, a opinię wyrobiły sobie na podstawie plakatu, zwiastuna i wypowiedzi w mediach (dotychczas film był pokazywany tylko na festiwalu w Gdyni). Można przypuszczać, że podobną wiedzę na temat „Kleru” miały osoby, które zdecydowały się zedrzeć billboard przedstawiający czterech polskich aktorów w strojach księży. Czy zrobiły to w akcie sprzeciwu wobec filmu Smarzowskiego? Tak podejrzewa większość internautów, którzy zobaczyli zdjęcie zniszczonego plakatu.

Bojkotowanie filmu o polskich księżach nie ogranicza się do oddolnych inicjatyw. Spór o „Kler” toczą także znani księża w mediach społecznościowych. Film za wszelką cenę usiłuje również zdyskredytować Telewizja Polska, której prezes nazwał dzieło Smarzowskiego „szmirą” i „tandetną prowokacją”. Czy on sam widział film? To już pytanie do prezesa Kurskiego. Natomiast (prawie) cała Polska będzie miała okazję zobaczyć „Kler” już od 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.