12.12.2018 13:00

Pojawił się pierwszy fragment filmu Tomasz Sekielskiego o pedofilii w Kościele. Wypowiedź jednego z księży szokuje

Tomasz Sekielski zamieścił w internecie fragment swojego dokumentu o księżach pedofilach. Dziennikarz rozmawia z nim z księdzem Adamem Jabłońskim, który broni duchownego oskarżonego o wykorzystywanie seksualne osoby niepełnoletniej.

ksiądz Adam Jabłoński
foto: Sekielski/YouTube

W ciągu ostatnich miesięcy odnowiono publiczną debatę na temat zjawiska pedofilii w Kościele. Temat zawdzięcza swoją popularność nie tylko głośnemu filmowi Wojciecha Smarzowskiego "Kler", ale również czynom pedofilskim, których dopuszczają się polscy duchowni. Dziennikarz Tomasz Sekielski postanowił stworzyć dokument opowiadający o walce polskiego Kościoła z księżmi pedofilami. Fragment filmu Sekielskiego potwierdza, że kuria zamiata sprawę pod dywan.

Księża pedofile - fragment filmu Tomasza Sekielskiego

Na Facebooku i kanale YouTube dziennikarza pojawił się niespełna 3-minutowy fragment powstającego dokumentu o pedofilii w kościele katolickim. Dotyczy on sprawy księdza, który przyznał się do wykorzystania seksualnego nieletniego. Duchowny dostał zakaz prowadzenia mszy świętych i kontaktu z dziećmi, ale został nagrany na udzielaniu spowiedzi w kaplicy księdza Adama Jabłońskiego - naczelnego kapelana więziennictwa. Sekielski postanowił zapytać Jabłońskiego, dlaczego oskarżony ksiądz nadal istnieje w życiu publicznym Kościoła. Jak wygląda odpowiedź?

Jak widać, Jabłoński wydaje się nie widzieć problemu w zaistniałej sytuacji. Ksiądz bez pardonu opowiada, że oskarżony o pedofilię duszpasterz został przysłany do kaplicy przez biskupa. Z cynizmem komentuje całą sprawę, nie stroniąc od wulgaryzmów.

"

Bo takie są procedury kościelne, no chłopie, o czym wy gadacie? Że wam się, k***a chce całą niedzielę poświęcić na to, żeby Adama ścigać. "

Sekielski opatrzył nagranie stosownym podpisem.

"

Mimo nacisków nie ustajemy w tropieniu pedofilów w sutannach. Tu kolejny: przyznał się do wykorzystywania małoletniego, ma ciężkie zarzuty prokuratorskie, zakaz od biskupa, jednak dalej odprawia msze, spowiada i ma kontakt z dziećmi. Właśnie tak wygląda kościelna walka z pedofilią. To my robimy w tej sprawie więcej od hierarchów "

Film Sekielskiego o księżach pedofilach - kiedy premiera?

Przedsięwzięcie jest finansowane z niezależnych środków. Dziennikarz twierdzi, że mainstreamowe media nie chciały współtworzyć dokumentu o tak kontrowersyjnej tematyce, dlatego postanowił sam zebrać pieniądze  potrzebne na jego realizację za pośrednictwem serwisu Patronite. Do wyprodukowania filmu potrzeba 450 tysięcy złotych. W ciągu 10 miesięcy od wystartowania zbiórki, Sekielski zebrał niemal całą potrzebną kwotę. Kiedy produkcja powstanie, trafi za darmo do sieci.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News polskie filmy