Polacy nakręcili własny "Czarnobyl". Zobacz krótkometrażowy film "Projekt R019"

17.06.2019 12:09
Polacy nakręcili własny "Czarnobyl". Zobacz krótkometrażowy film "Projekt R019" Fot. kadr z filmu Projekt R019

W niedzielę 16 czerwca 2019 roku odbyła się premiera polskiego filmu krótkometrażowego "Projekt R019". Historia opowiada o nastolatce, która musi odnaleźć się w postapokaliptycznym świecie.

Chociaż Polska stoi raczej kinem autorskim, młodzi filmowcy niejednokrotnie udowodnili, że na rodzimym gruncie można również tworzyć produkcje, które zazwyczaj kojarzą się z Hollywood. Tak właśnie jest w przypadku krótkiego metrażu w reżyserii Krzysztofa Poczętego. Mowa o filmie zatytułowanym "Projekt R019", rozgrywającym się w postapokaliptycznym świecie, którego mieszkańcy nie należą do najmilszych ludzi. W niedzielę 16 czerwca 2019 roku produkcja trafiła na kanał YouTube Kryzys Cinematic. Można ją obejrzeć całkowicie za darmo.

"Projekt R019" - polski film postapo 

Fabuła trwająca 31 minut powstawała od czerwca 2016 roku. Zdjęcia zakończono w grudniu 2017. Podczas kręcenia plenerów epika odwiedziła nie tylko takie polskie miejscowości jak Kielce, Jędrzejów, Mstyczów czy Kozłów, ale również wybrała się do Czarnobylska Strefa Wykluczenia. W końcu trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do kręcenia postapokaliptycznej produkcji niż sławna Zona. Tym bardziej że "Projekt R019" opowiada o klęsce, do której doszło z powodu zniszczenia pierwszej elektrowni jądrowej wybudowanej w Polsce. Film Poczętego jest więc na czasie, ponieważ dzięki serialowi HBO "Czarnobyl" na całym świecie mówi się o słynnej katastrofie sprzed ponad 30 lat.

Oto jak prezentuje się oficjalny opis fabuły filmu:

W 2004 roku trzęsienie Ziemi niszczy pierwszą w Polsce elektrownię jądrową. Oficjalnie, od dwunastu lat, napromieniowanej strefy nie zamieszkuje żaden człowiek. Jednak na tych postapokaliptycznych terenach nadal toczy się życie wielu ludzi. Jedną z nich jest nastoletnia Marysia. Dziewczyna nie może odnaleźć się w odartym z człowieczeństwa nowym świecie, gdzie okrucieństwo pobudza bezprawie i anarchia.

Jak widać, zachwyceni powinni być nie tyle fani "Czarnobyla", ale seriali o bardziej dystopicznym klimacie, jak na przykład "The Walking Dead" czy "The Rain".

Przeczytaj także

"Projekt R019" - obejrzyj film za darmo

Za scenariusz filmu odpowiadają Krzysztof Poczęty i Arkadiusz Szałas. Czy "Projekt R019" sprosta oczekiwaniom miłośników postapokaliptycznych światów?

W rolach głównych wystąpili Julia Kieloch, Krzysztof Grabowski, Maksymilian Salawa, Andrzej Kuba Sielski, Damian Jóźwik, Artur Słaboń i Jacek Długosz. Produkcja ma już za sobą pokazy na wielu zagranicznych festiwalach filmowych, między innymi First-Time Filmmaker Sessions 2019, Music Shorts Film Festival 2019, MedFF 2019 oraz Gold Movie Awards 2019. Na tej ostatniej imprezie "Projekt R019" doszedł do półfinału. Film nie był finansowany z żadnych państwowych środków finansowych. Powstał z prywatnych zasobów, jako produkcja całkowicie niezależna.

Zobacz też: Polacy stworzyli fanowski film „Powrót do Shire”

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.