17.06.2019 12:09

Polacy nakręcili własny "Czarnobyl". Zobacz krótkometrażowy film "Projekt R019"

W niedzielę 16 czerwca 2019 roku odbyła się premiera polskiego filmu krótkometrażowego "Projekt R019". Historia opowiada o nastolatce, która musi odnaleźć się w postapokaliptycznym świecie.

Projekt R019
foto: kadr z filmu Projekt R019

Chociaż Polska stoi raczej kinem autorskim, młodzi filmowcy niejednokrotnie udowodnili, że na rodzimym gruncie można również tworzyć produkcje, które zazwyczaj kojarzą się z Hollywood. Tak właśnie jest w przypadku krótkiego metrażu w reżyserii Krzysztofa Poczętego. Mowa o filmie zatytułowanym "Projekt R019", rozgrywającym się w postapokaliptycznym świecie, którego mieszkańcy nie należą do najmilszych ludzi. W niedzielę 16 czerwca 2019 roku produkcja trafiła na kanał YouTube Kryzys Cinematic. Można ją obejrzeć całkowicie za darmo.

"Projekt R019" - polski film postapo 

Fabuła trwająca 31 minut powstawała od czerwca 2016 roku. Zdjęcia zakończono w grudniu 2017. Podczas kręcenia plenerów epika odwiedziła nie tylko takie polskie miejscowości jak Kielce, Jędrzejów, Mstyczów czy Kozłów, ale również wybrała się do Czarnobylska Strefa Wykluczenia. W końcu trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do kręcenia postapokaliptycznej produkcji niż sławna Zona. Tym bardziej że "Projekt R019" opowiada o klęsce, do której doszło z powodu zniszczenia pierwszej elektrowni jądrowej wybudowanej w Polsce. Film Poczętego jest więc na czasie, ponieważ dzięki serialowi HBO "Czarnobyl" na całym świecie mówi się o słynnej katastrofie sprzed ponad 30 lat.

Oto jak prezentuje się oficjalny opis fabuły filmu:

"

W 2004 roku trzęsienie Ziemi niszczy pierwszą w Polsce elektrownię jądrową. Oficjalnie, od dwunastu lat, napromieniowanej strefy nie zamieszkuje żaden człowiek. Jednak na tych postapokaliptycznych terenach nadal toczy się życie wielu ludzi. Jedną z nich jest nastoletnia Marysia. Dziewczyna nie może odnaleźć się w odartym z człowieczeństwa nowym świecie, gdzie okrucieństwo pobudza bezprawie i anarchia. "

Jak widać, zachwyceni powinni być nie tyle fani "Czarnobyla", ale seriali o bardziej dystopicznym klimacie, jak na przykład "The Walking Dead" czy "The Rain".

Seriale postapo
Seriale postapo
Przeczytaj także TOP 10: Najlepsze seriale postapokaliptyczne

"Projekt R019" - obejrzyj film za darmo

Za scenariusz filmu odpowiadają Krzysztof Poczęty i Arkadiusz Szałas. Czy "Projekt R019" sprosta oczekiwaniom miłośników postapokaliptycznych światów?

W rolach głównych wystąpili Julia Kieloch, Krzysztof Grabowski, Maksymilian Salawa, Andrzej Kuba Sielski, Damian Jóźwik, Artur Słaboń i Jacek Długosz. Produkcja ma już za sobą pokazy na wielu zagranicznych festiwalach filmowych, między innymi First-Time Filmmaker Sessions 2019, Music Shorts Film Festival 2019, MedFF 2019 oraz Gold Movie Awards 2019. Na tej ostatniej imprezie "Projekt R019" doszedł do półfinału. Film nie był finansowany z żadnych państwowych środków finansowych. Powstał z prywatnych zasobów, jako produkcja całkowicie niezależna.

Zobacz też: Polacy stworzyli fanowski film „Powrót do Shire”

Tagi: The Walking Dead polskie filmy Czarnobyl