20.12.2019 14:48

Polka oskarża Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne. Do zdarzenia miało dojść, gdy miała zaledwie 16 lat

Polska ex-modelka Kaja Sokoła oskarża hollywoodzkiego producenta o napaść na tle seksualnym. Do sytuacji miało dojść w 2002 roku, gdy miała 16 lat.

Foto: Bartosz Krupa/ Dzień Dobry TVN/ EastNews
Foto: Bartosz Krupa/ Dzień Dobry TVN/ EastNews

Kaja Sokoła to była modelka pochodząca z Wrocławia. W środę 18 grudnia 2019 roku Polka wniosła do sądu na Manhattanie pozew, w którym oskarża Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne. Do napaści miało dojść w 2002 roku w Nowym Jorku, gdy Sokoła miała zaledwie 16 lat.

Polka oskarża Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne

Kaja Sokoła przeniosła się do Nowego Jorku w wieku 16 lat, marząc o karierze aktorki. Harveya Weinsteina poznała w 2002 roku, podczas eventu modelingowego. Gdy usłyszał, że dziewczyna interesuje się aktorstwem, zaprosił ją na lunch. Podekscytowana Polka zgodziła się, myśląc, że człowiek stojący za "Pulp Fiction" i "Zakochanym Szekspirem" pomoże jej w spełnieniu hollywoodzkich marzeń. Miała się jednak srogo zawieść. Jak twierdzi, producent nie zabrał jej bowiem na obiad, a do swojego apartamentu. Na miejscu miał zmusić dziewczynę do masażu swojego penisa oraz zablokować drzwi, gdy ta usiłowała uciec.

Foto: Matthew McDermott/Polaris Images/East News

Oskarżenia ze strony Kai Sokoły pojawiły się już w ubiegłym roku. Figurowała wówczas jako "Jane Doe" w zbiorowym pozwie przeciw Weinsteinowi. Niedawna ugoda, którą producent i jego byłe studio zawarli z ponad dwudziestoma kobietami, które oskarżały go o molestowanie, sprawiła, że Polka postanowiła się ujawnić. Skorzystała w tym celu z nowojorskiej ustawy, która weszła w życie kilka miesięcy temu. Otworzyła ona jednoroczne okno dla ofiar molestowania seksualnego w każdym wieku na pozywanie swoich oprawców, nawet w przypadkach, gdy prawa do tego wygasły na mocy starego prawa o przedawnieniu.

Brad i Gwyneth
Brad i Gwyneth
Przeczytaj także Gwyneth Paltrow: Brad Pitt groził Weinsteinowi, że go zabije, jeśli coś mi zrobi

W związku z rozszerzonym terminem przedawnienia na mocy nowego prawa, Kaja Sokoła była w stanie wystosować pozew, w którym oskarża nie tylko samego Weinsteina, ale również wytwórnie Miramax i Disney oraz brata swojego oprawcy, Boba Weinsteina. Ma się domagać odszkodowania za poniesione krzywdy.

Pozew Kai Sokoły zawiera szczegółowy opis zajścia, do którego doszło w nowojorskim apartamencie Harveya Weinsteina, gdy ta była nieletnia. Producent miał dotykać dziewczynę w miejscach intymnych, zmuszać ją do dotykania jego, a następnie ejakulować na podłogę, nie zważając na płacz i protesty przerażonej 16-latki. Kilka dni po zdarzeniu miał kilkakrotnie kontaktować się z ofiarą, powtarzając, że był jedyną osobą, która mogła pomóc jej w karierze aktorki. Polską modelkę miało to wiele kosztować. Dziewczyna mierzyła się z poczuciem wstydu i wyrzutów sumienia, co wywołało u niej wieloletnią depresję oraz anoreksję.

Ron Perlman nasikał sobie na dłoń przed podaniem ręki Harveyowi Weinsteinowi. Fani aktora są oburzeni
Ron Perlman nasikał sobie na dłoń przed podaniem ręki Harveyowi Weinsteinowi. Fani aktora są oburzeni
Przeczytaj także Ron Perlman nasikał sobie na dłoń przed podaniem ręki Harveyowi Weinsteinowi. Fani aktora są oburzeni

Zarzuty pani Sokoli są w świetle prawa zbyt stare, by stać się podstawą do postawienia zarzutów karnych. Jej adwokat, Douglas H. Wigdor, potwierdził, że prokuratorzy nie przesłuchiwali jej w ramach żadnej sprawy karnej. Donna Rotunno, obecny prawnik pana Weinsteina, nie odpowiedziała na prośbę o komentarz w sprawie nowego pozwu. Prawnicy Boba Weinsteina, Miramaxa i Disneya również nie udzielili komentarza.

Zobacz też: Weinstein namawiał gwiazdę "Gry o tron" na seks. Odmowa spowodowała zablokowanie jej kariery

Tagi: Film News Harvey Weinstein