Polska światową potęgą w futurystycznym sitcomie TVP2

Jakub Gańko
08.04.2016 15:27
Polska światową potęgą w futurystycznym sitcomie TVP2 Fot. kadr z wideo + Sempoo, CC BY-SA 3.0 + Bóg Pejnta

TVP2 zrealizuje serial komediowy osadzony w 2050 roku, w którym Polska będzie wielkim mocarstwem. Co wiemy o projekcie?

Tęsknicie do złotego wieku Rzeczpospolitej? Marzycie, aby nasza ojczyzna znów wyznaczała kulturowe standardy i przeżywała gospodarczy rozkwit jak za czasów państwa polsko-litewskiego, kiedy z jego potęgą mogły się mierzyć tylko Rosja i Imperium Osmańskie? Telewizja Polska wychodzi naprzeciw Waszym oczekiwaniom.

Jak poinformował w trakcie targów telewizyjnych MIPTV Maciej Chmiel, dyrektor TVP2, stacja zrealizuje projekt pod tytułem „2050”. Pomysł na osadzony w przyszłości serial jest niezwykle kuszący: Polska ma w nim być ukazana jako lider technologiczny, gospodarczy i finansowy. Aby przedstawić jej potęgę, twórcy już na samym początku chcą nam pokazać sukces kadry narodowej, która w finale mundialu pokona... Brazylię.

W czasach, kiedy coraz więcej Polaków myśli o emigracji, ukazanie odwrotnej sytuacji - w której to obywatele innych państw marzą o wyjeździe na ziemie piastowskie - wydaje się trafnym pomysłem na odwrócenie stereotypowego myślenia i dobrym pretekstem do wprowadzenia wielu gagów. Nie ma co się dziwić, że sitcom spotkał się z bardzo pozytywnymi reakcjami na targach w Cannes.

Pomysłodawcą projektu jest Marcin Baczyński, który przygotował już scenariusze pierwszych odcinków. Filmowiec pracował wcześniej m.in. przy obu częściach komedii „Listy do M.” oraz serialach „Piąty stadion” i „Aż po sufit!”. Na razie nie wiadomo, kto miałby zagrać w produkcji, ani kiedy możemy spodziewać się jej premiery. Z pewnością - jak w przypadku większości futurystycznych projektów - dużą rolę odegra też budżet, który ustali ostatecznie TVP.

Choć pomysł wydaje się niezwykle świeży i oryginalny jak na polskie warunki serialowe, nie sposób nie wspomnieć w jego kontekście o satyrycznym portalu Wielka Rzeczpospolita. Powołany do życia w 2002 roku serwis internetowy publikuje fikcyjne informacje z przyszłości, które udając aktualności z rzeczywistości osadzonej 50 lat od teraźniejszości, nawiązują do aktualnych wydarzeń w kraju i na świecie.

Na Twitterze pod hashtagiem #Polska2050 już roi się od pomysłów, które twórcy serialu mogliby wziąć pod uwagę w kolejnych odcinkach. Oto niektóre z nich:

Podoba Wam się pomysł na serial „2050”?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.