08.04.2016 15:27

Polska światową potęgą w futurystycznym sitcomie TVP2

TVP2 zrealizuje serial komediowy osadzony w 2050 roku, w którym Polska będzie wielkim mocarstwem. Co wiemy o projekcie?

Polska światową potęgą w futurystycznym sitcomie TVP2
foto: kadr z wideo + Sempoo, CC BY-SA 3.0 + Bóg Pejnta

Tęsknicie do złotego wieku Rzeczpospolitej? Marzycie, aby nasza ojczyzna znów wyznaczała kulturowe standardy i przeżywała gospodarczy rozkwit jak za czasów państwa polsko-litewskiego, kiedy z jego potęgą mogły się mierzyć tylko Rosja i Imperium Osmańskie? Telewizja Polska wychodzi naprzeciw Waszym oczekiwaniom.

Jak poinformował w trakcie targów telewizyjnych MIPTV Maciej Chmiel, dyrektor TVP2, stacja zrealizuje projekt pod tytułem „2050”. Pomysł na osadzony w przyszłości serial jest niezwykle kuszący: Polska ma w nim być ukazana jako lider technologiczny, gospodarczy i finansowy. Aby przedstawić jej potęgę, twórcy już na samym początku chcą nam pokazać sukces kadry narodowej, która w finale mundialu pokona... Brazylię.

W czasach, kiedy coraz więcej Polaków myśli o emigracji, ukazanie odwrotnej sytuacji - w której to obywatele innych państw marzą o wyjeździe na ziemie piastowskie - wydaje się trafnym pomysłem na odwrócenie stereotypowego myślenia i dobrym pretekstem do wprowadzenia wielu gagów. Nie ma co się dziwić, że sitcom spotkał się z bardzo pozytywnymi reakcjami na targach w Cannes.

Pomysłodawcą projektu jest Marcin Baczyński, który przygotował już scenariusze pierwszych odcinków. Filmowiec pracował wcześniej m.in. przy obu częściach komedii „Listy do M.” oraz serialach „Piąty stadion” i „Aż po sufit!”. Na razie nie wiadomo, kto miałby zagrać w produkcji, ani kiedy możemy spodziewać się jej premiery. Z pewnością - jak w przypadku większości futurystycznych projektów - dużą rolę odegra też budżet, który ustali ostatecznie TVP.

Choć pomysł wydaje się niezwykle świeży i oryginalny jak na polskie warunki serialowe, nie sposób nie wspomnieć w jego kontekście o satyrycznym portalu Wielka Rzeczpospolita. Powołany do życia w 2002 roku serwis internetowy publikuje fikcyjne informacje z przyszłości, które udając aktualności z rzeczywistości osadzonej 50 lat od teraźniejszości, nawiązują do aktualnych wydarzeń w kraju i na świecie.

Na Twitterze pod hashtagiem #Polska2050 już roi się od pomysłów, które twórcy serialu mogliby wziąć pod uwagę w kolejnych odcinkach. Oto niektóre z nich:

Podoba Wam się pomysł na serial „2050”?

Jakub Gańko
Tagi: News