29.03.2019 15:58

Polski horror "Wilkołak" trafił do kin. Czy dzieci przeżyją spotkanie z wilkami-hitlerowcami?

Do kin w całej Polsce trafił polski horror pod tytułem "Wilkołak". Film Adriana Palka opowiada o grupie dzieci, które stają oko w oko z SS-Manami przemienionymi w wilki.

kadr z filmu Wilkołak
foto: kadr z filmu Wilkołak

W historii polskiego kina horrory są raczej rzadkością, a dobre filmy grozy można policzyć na placach jednej ręki. Co jakiś czas zdarza się jednak, że odważny twórca podejmie się trudnego tematu. Tak właśnie jest w przypadku nowego filmu Adriana Panka pod tytułem "Wilkołak". Horror, który w 2018 roku zdobył nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni, doczekał się w końcu kinowej premiery.

10 polskich horrorów
10 polskich horrorów
Przeczytaj także 10 polskich horrorów

"Wilkołak" - zwiastun polskiego horroru

Produkcja została osadzona w 1945 roku i opowiada o dzieciach, które udało się uratować z obozu Gross-Rosen. Ocalałe dzieci umieszczono w prowizorycznym sierocińcu stworzonym ze zniszczonego pałacu, znajdującego się w środku lasu. Młode ofiary nazizmu trafiły pod opiekę nieco starszej więźniarki. Śladem byłych więźniów podążają wilczury spuszczone przez SS-Manów po wyzwoleniu obozu. Zdziczałe i wygłodniałe psy, postanawiają zapolować na dzieci, w których budzi się instynkt przetrwania. Czy zwierzęta są rzeczywiście psami? A może to wilkołaki?

Panek postanowił stworzyć horror, któremu daleko od hollywoodzkich produkcji. W "Wilkołaku" połączył elementy kina grozy z innymi gatunkami filmowymi. W pozornie prostą fabułę wplata historyczne wydarzenia, szczególnie ważne dla losów Polski. Film dostał nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni za reżyserię i muzykę, ale został dostrzeżony przez krytyków również na festiwalach Black Nights w Tallinie oraz teksańskim Fantastic Fest. 

"Wilkołak" - kiedy premiera polskiego horroru?

W filmie Panka wystąpili między innymi Kamil Polnisiak, Nicolas Przygoda, Sonia Mietielica, Danuta Stenka, Werner Daehn, Krzysztof Durski, Helena Mazur oraz Jakub Syska. Za scenariusz "Wilkołaka" również odpowiada Panek. Za tresurę psów odpowiedział natomiast Zoltana Horkaia, który pracował ze zwierzętami na planie "Gry o tron".  "Wilkołak" powstał w koprodukcji z Niemcami i Holandią. Trafił do polskich kin 29 marca 2019 roku. Można go oglądać w wybranych kinach studyjnych oraz sieciach Cinema City i Multikino.

>>Zobacz też: Polacy pomogą stworzyć rosyjski horror fantasy o wampirach<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Horror