Polski muzyk stworzył ścieżkę dźwiękową do nowej wersji filmu "Nosferatu – symfonia grozy"

Sergiusz Kurczuk
25.01.2019 15:20
kadr z filmu Nosferatu – symfonia grozy|undefined Fot. kadr z filmu Nosferatu – symfonia grozy

Już niedługo miłośnicy kina niemego będą mieli okazję zobaczyć nową wersję filmu "Nosferatu – symfonia grozy" z 1922 roku. Za muzykę odpowiada katowicki artysta Milan Rabij.

Film "Nosferatu – symfonia grozy" w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnau jest nie tylko jednym z najwybitniejszych przedstawicieli ekspresjonizmu niemieckiego, ale również klasyką kinematografii. Ma też szczególne miejsce w sercach fanów horrorów. Niestety z kinem niemym jest pewien problem, polegający na tym, że im film jest starszy, tym trudniej się go ogląda. "Nosferatu" powstał w 1922 roku, kiedy kino dopiero zaczynało się popularyzować jako forma sztuki. W ciągu prawie stu lat od premiery język filmu przeszedł długą ewolucję. Właśnie z tego powodu odbiór starych dzieł, szczególnie przez młodego widza, nastręcza wiele trudności. Katowicki muzyk Milan Rabij stwierdził, że należy odświeżyć film Murnau. Nowa wersja "Nosferatu" jest już prawie gotowa.

Nosferatu Fot. foto: materiały promocyjne

"Nosferatu – symfonia grozy" w nowej wersji autorstwa polskiego muzyka

Historia zawarta w filmie "Nosferatu – symfonia grozy" powinna być dobrze znana wszystkim osobom, które przeczytały słynną powieść Brama Stokera pod tytułem "Dracula" lub widziały jakąkolwiek filmową wersję książki. Po premierze filmu wdowa po pisarzu uznała, że "Nosferatu" to bezprawne wykorzystanie spuścizny jej męża i wytoczyła proces twórcom horroru. Sąd przyznał jej rację i nakazał zniszczyć wszystkie kopie filmu. Na szczęście "Nosferatu" cieszył się popularnością na niemalże całym świecie i zachowało się kilka kopii dzieła poza terenem Niemiec. Niestety taśmy nie były kompletne i w ówczesnej wersji brakuje kilku fragmentów oryginału, co dodatkowo wpływa na odbiór "Nosferatu". Rabij wpadł na pomysł, żeby przemontować film Murnau oraz napisać nową muzykę i tym samym sprawić, by produkcja była bardziej przystępna dla współczesnych widzów.

Milan Rabij ma niespełna 20 lat, ale na jego koncie pojawiło się wiele sukcesów. Muzyką interesował się od najmłodszych lat. Ukończył Państwową Szkołą Muzyczną I stopnienia im. Stanisława Moniuszki w Katowicach w klasie instrumentów perkusyjnych, Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Master Class Hansa Zimmera. Został najmłodszym finalistą konkursu Mapex Drummer of Tomorrow. Jako nastolatek stworzył ścieżkę dźwiękową do dokumentu "Kości" - jednego z elementów multimedialnego tworu o nazwie "Śmierć" i krótkometrażówki "Maski". Zdobył też wiele nagród w ogólnopolskich konkursach perkusyjnych, nagrał płytę z zespołem You Know What oraz jest członkiem The World Prog Project - organizacji zrzeszającej twórców rocka progresywnego odpowiedzialną za przywrócenie amerykańskiego festiwalu Woodstock. Obecnie  studiuje kompozycję i aranżację w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

"Nosferatu – symfonia grozy" - kiedy zobaczymy nową wersję filmu?

Na pomysł odświeżenia "Nosferatu" Rabij wpadł przez przypadek. Obejrzał film na jednym z kanałów telewizyjnych i z miejsca się nim zachwycił. Minusem była jednak zupełnie niepasująca do obrazu muzyka i chaotyczny montaż. Postanowił wykorzystać okazję i stworzyć pierwszą ścieżkę dźwiękową do produkcji pełnometrażowej i przy okazji przemontować dzieło Murnau. Do pracy zaangażowali się również rodzice Rabija, którzy mieli doświadczenie z edytowaniem materiałów wideo przy okazji tworzenia teledysków dla zespołu You Know What. Powołanie do życia uwspółcześnionej wersji słynnego horroru zajęło dwa lata. Przedsięwzięcie od początku miało charakter pro bono. Zakończono już pracę nad montażem i pisaniem muzyki.

Niestety ostatni etap prac - mastering, tworzenie nowych plansz z napisami i początek dystrybucji filmu wymagają nakładów finansowych, którymi młody artysta nie dysponuje. Obecnie wraz z rodzicami szuka sponsorów, by puścić nową wersję "Nosferatu – symfonia grozy" w świat i ocalić film przed zapomnieniem.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.